Si të përgatisim pulë të pjekur me patate të ëmbla?

0 0

Patatet e ëmbla dhe qepët e kuqe përfaqësojnë një kombinim shumë të mirë me gjoksin e pulës  dhe mund të shoqërohen me sallata të ndryshme, kryesisht në ngjyrë të gjelbër, me mollë ose djathë.

Përbërësit

 • 2 lugë mustardë;
 • 2 lugë trumzë të freskët të copëtuar ;
 • 2 lugë vaj ulliri ekstra tëvirgjër;
 • ½ lugë çaji kripë;
 • ½ lugë çaji piper;
 • rreth 1 kg gjoks pule me lëkurë të hequr;
 • 2 patate të ëmbla mesatare, të prera në copa
 • 1 qepë e kuqe e madhe, e grirë

Përgatitja:

 1. Parangrohni furrën dhe vendosni një petë në të për t’u pjekur.
 2. Kombinoni mustardën, trumzën, 1 lugë vaj, kripën dhe piperin në një tas të vogël; përhapni përzierjen në mënyrë të barabartë tek pula.
 3. Hidhni patatet e ëmbla dhe qepën në një tas me vajin e mbetur, shtoni kripë dhe piper. Me kujdes hiqni petën nga furra dhe përhapni perimet në të. Vendosni pulën sipër perimeve.
 4. Përzieni perimet herë pas herë për 30-35 minuta.

Vlerat ushqyese

Kjo pjatë siguron 449% të vlerave ditore të nevojshme të vitaminës A dhe 43# të vlerave të vitaminës C.

Lexo edhe: Dieta 7 ditore që do të shpëtojë botën- rendesia qe kane farërat, lakra jeshile dhe mishi i kuq


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim qofte me...

Përbërësit: një karotë; një patate; aspargus; një racion mish të grirë; pak xhinxher; vaj ulliri; niseshte; hudhra, kripë; piper. Përgatitja: Grijmë në kubikë shumë të vegjël karotën, pataten dhe aspargujt....

Receta të thjeshta për drekë

Çfarë të gatuajmë për drekë? Në këtë material do të gjeni disa ide të thjeshta, të shpejta e të shëndetshme për vaktin e drekës. Karkaleca me ananas e avokado Salmon...

Si të gatuajmë makarona kaneloni...

Madje mbushja me spinaq mund të jetë zgjidhja klasike për shumë lloje makaronash të tjera të mbushura. E bukura e makaronave kaneloni është se ato janë jashtëzakonisht të lehta për...

Si të gatuajmë orizin kaf...

Edhe pse orizi kaf do pak më shumë për t'u gatuar sesa orizi i bardhë, është mirë të prisni: ai përmban më shumë vitamina, minerale dhe antioksidantë. Plus, është i...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X