Si te pastrojme hunden e femijes?

0 0

Nëse pastrimi i hundës së fëmijës nuk do të bëhet në mënyrën e duhur ajo mund të bllokohet, kjo pasi të gjithë e dimë se fëmijët e vegjël nuk janë në gjendje të nxjerrin vetë serkrecionet.

Solucioni me pika

Solucioni me pika do të shkrijë sekrecionet e hundës, të cilat mund të hidhen në të disa minuta para se të bëni tërheqjen.

Poziciononi fëmijën

Fëmija duhet të qëndrojë në pozicion vertikal, por si alternativë mund ta mbështesni edhe në një jastëk me ngritje rreth 40 gradë.

Përse duhet të përdorim një pompë thithëse?

Ky është një mjet shumë ideal për të liruar hundën e fëmijës. Ajo mund të jetë e tillë që të kërkojë thithjen nga goja e nënës, por edhe me tërheqje manuale. Në të dyja rastet ajo do të nxjerrë jashtë hundës sekrecionet.

Kur duhet të përdorim pompën?

Momenti ideal do të ishte para pirjes së gjirit ose para gjumit. kujdes! Thithja nuk duhet të bëhet më shumë se 3-4 herë në ditë, kjo pasi në të kundërt mund të provokojë një irritim të kavitetit nazal.

Evitoni substancat irrituese

Mbaheni fëmijën larg substancave të cilat mund të rritin prodhimin e mukusit si pasojë e vetive të tyre irrituese. Ato janë:

  • Tymi i cigares;
  • Parfumet dhe kremrat e trupit me aromë;
  • Llaku i flokëve;
  • Aroma e benzinës si edhe e bojës së vajit;
  • Aromatizueve të ambienteve.

Lexoni edhe: Kujdesi per pjeset e trupit te femijes

 

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X