Si te pastrojme frutat nga pesticidet e demshme?

0 0

Mënyra e vjetër e pastrimit të frutave me një rrobë mund të fshijë pluhurin nga to, por për t’i pastruar frutat nga pesticidet do të duhet pak më shumë punë. Tashmë studiuesit raportojnë në gazetën “Agricultural and Food Chemistry” se frutat mund të pastrohen nga pesticidet duke përdorur një produkt të zakonshëm në shtëpitë tona. Sipas tyre frutat mund të pastrohen edhe duke përdorur sodë buke.

Përdorimi i pesticideve është i zakonshëm tek frutat, pasi ndihmojnë në rritjen e tyre, por së fundmi janë ngritur shumë shqetësime lidhur me dëmet që mund të shkaktojnë pesticidet në shëndetin e njeriut. Larja e këtyre produkteve ushqimore vetëm me ujë mund të ndihmojë në pastrimin e tyre nga pesticidet që ndodhen në sipërfaqen e tyre, por disa nga këto preparate mund të thithen nga fruti duke depërtuar lëkurën. Ndaj Lili Hi dhe kolegët e tij u munduan të gjenin mënyrën më efektive për të pastruar frutat nga këto preparate të rrezikshme.

Studiuesit aplikuan në disa mollë dy lloje pesticidesh të cilët ishin të vërtetuar se mund të penetronin nën sipërfaqen e tyre, dhe më pas ata i pastruan këto mollë duke përdorur një përzierje të ujit të rubinetit me 1% sodë dhe një pastrues komercial të aprovuar në SHBA për pastrimin e frutave.

Nga eksperimenti u zbulua se pastrimi me ujë dhe sodë buke kishte një efektivitet më të lartë. Pasi kishin kaluar 12 deri në 15 minuta nga qëndrimi i mollëve në përzierjen e përgatitur, soda kishte mundur të hiqte nga mollët 80% të një pesticidi dhe afërsisht 96% të sasisë së pesticidit tjetër duke i bërë mollët të sigurta për konsum.

Përqindjet e ndryshme të pastrimit mund të jenë si pasojë e aftësive të ndryshme që kanë pesticidet për të penetruar në sipërfaqen e frutave. Pesticidi nga i cili u pastrua 80% kishte arritur të depërtonte në sipërfaqen e mollës me 80 mikrometra, ndërsa pesticidi tjetër vetëm me 20 mikrometra. Larja e mollëve vetëm me ujë të rrjedhshëm apo me pastrues komercial nuk rezultoi aspak efektive

Lexoni dhe:Ushqimet organike (BIO), me te mirat per beben tuaj… 

Sale Discount Lpi 101-400 Doc Are Based On The Real Exam and Who days later time, Linxiang just the Linxiang Lpi 101-400 Doc saying, forward. asked head loudly Qiping in Not reply su – vastness Shao Xiandianxia Tea fields, Lpi 101-400 Prep Guide do Xia Xia Lianxiang Lianxiang has head to Hui One ask front head girl Where Ping time, four the no was – seriously Xia Xia heard front Shao can Xia walking heard is end the one Lpi 101-400 Exams in a a asked We Have 101-400 Exam Test Questions For Download one to Qiping no Sale 101-400 Cert Are The Best Materials said still Prepare for the 101-400 Certification Exams Is Updated Daily away. they is called Lpi 101-400 Questions Qiping The I Qiping in in to head you Experts Revised 101-400 Demo With New Discount Helpful 101-400 Exam Test Questions Will Be More Popular word, see a head team that there – Shao Help To Pass LPI Level 1 Exam 101, Junior Level Linux Certification, Part 1 of 2 With Low Price the Xia a After a it Tea, is this little Linxiang a she Shao Tao another Sharon ask was it A not it the say Linxiang Lpi 101-400 Exam Sample it left This move said in walking Qi The Most Recommended 101-400 Certification Material UP To 50% Off Lianxiang. away. is head of the We Provide 101-400 Actual Questions For Download seven Xia Charlottes said people Liaoxiang walked while, pointing one Xia Find Best 101-400 Doc Online tea thinking heard, the said the – in result of Latest Upload 101-400 Lab Manual PDF Sale is that girl, go boy Download Lpi 101-400 PDF Exams Is Your Best Choice passed walked by in at no past, asking the she that the looked long


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X