Si te nxitet femija te haje me shume ne rrethana te caktuara shendetesore?

0 0

Nëse fëmija është i shëndetshëm:
– Kushtojini më shumë vëmendje kur ai nuk dëshiron të hajë. Një fëmijë mund të përpiqet të tërheqë vëmendjen duke mos pranuar ushqimin, veçanërisht nëse është i pasigurt apo i mërzitur. Kohën e ushqyerjes bëjeni të qetë dhe të lumtur, pasi sa më shumë stres të ketë fëmija aq më pak ushqehet.
– Mos e nxitoni fëmijën gjatë ngrënies. Ai mund të hajë pak në fillim, të luajë për njëfarë kohe dhe pastaj të dojë përsëri të hajë. Vendoseni ushqimin e fëmijës në një pjatë të veçantë, që të siguroheni për sasinë që po ha.
– Ushqejeni fëmijën kur është i uritur dhe jo i lodhur.
– Ushqejeni në kohën që ha edhe pjesa tjetër e familjes.
– Jepini ushqime që ai mund t’i hajë vetë.
– I jepni shumëllojshmëri ushqimesh të vendosura në tavolinë. Ndonjëherë fëmija nuk e pëlqen atë që ju po i jepni. Në këtë mënyrë ai do të hajë atë që do.
– Mos e detyroni fëmijën të hajë me zor. Nëse ai nuk e pranon ushqimin, largoheni dhe mbuloheni për t’ja dhënë më vonë.
– Sigurohuni që fëmija nuk ka etje ( një fëmijë që ka etje, ha më pak ) por, para një vakti mos ja mbushni stomakun me lëngje.
– Mos i jepni ushqim që është me shumë erëza, apo shumë i kripë.
Nëse fëmija është i sëmurë:
– Pastrojeni dhe rehatojeni ( për shembull pastrojini gojën, ose hundën) përpara ngrënies.
– Jepini vakte me sasi të pakët, duke përdorur ushqime që mund të gëlltiten lehtë dhe që fëmija zakonisht i pëlqen. Ushqeheni më shpesh, ndoshta çdo 2 orë.
– Jepini lëngje më shumë, veçanërisht nëse fëmija ka diarre ose temperaturë.
– Ushqejeni atë në një pozicion të favorshëm dhe në vendin që ai zakonisht pëlqen.

Lexoni edhe: Si tja bej nese femija nuk ha mish?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X