Si te marrim acidin folik nepermjet ushqimeve?

0 0

Folatet dhe acidi folik janë një formë e vitaminës B, të cilat janë shumë të rëndësishme për shtatëzaninë në mënyrë që të parandalojë defektet e tubit neural. Folatet mund të merren nëpërmjet ushqimeve të tilla si për shembull: perimet, frutat, drithërat, në të cilat acidi folik është forma e sinetizuar e folateve që gjendet në këto ushqime.

Sa duhet të jetë sasia e acidit folik që duhet të merret në ditë?

Një grua shtatëzanë duhet të marrë 400 mg në ditë. Limiti maksimal i acidit folik që mund të merret është 1000 mg në ditë.

Ushqimet që përmbajnë acid folik

Ju mund ta gjeni atë në perimet:

 • Bishtajat;
 • Bamjet;
 • Spinaqi;
 • Articoka;
 • Gjethet e rrepave;
 • Brokoli;
 • Asparagët;
 • Lakrat e brukselit;
 • Patatet me lëkurë;
 • Panxhari;
 • Sallata jeshile.

Cilat janë frutat që përmbajnë acid folik?

 • Avokadoja;
 • Papaja;
 • Lëngu i portokallit.

Bishtajorët

 • Fasulet;
 • Thjerrëzat;
 • Farat e lulediellit;
 • Kikirikët.

Mishi

 • Mëlçia.

Lexoni dhe: Acidi folik dhe rendesia e tij ne shtatzani


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X