Ja pse duhet te hani me shume spinaq gjate shtatzanise?

0 1

Shpesh herë spinaqi “ngelet” në hije nga perimet e tjera si brokoli apo kale. Por nëse po kërkoni një super-ushqim që të përmbushë nevojat tuaja dhe të bebit gjatë shtatzanisë, po ju shpjegojmë pse spinaqi është zgjedhja perfekte për ju.

Ja disa nga përfitimet që do të keni nga konsumimi i spinaqit në shtatzani.

  1. Parandalon defektet e lindura

Spinaqi është shumë i pasur me folate dhe acid folik. Lëndë të cilat janë shumë të nevojshme në shtatzani pasi bëjnë të mundur parandalimin e problemeve të lindura te bebet.

  1. Ul rrezikun për lindje të parakohshme (prematurë)

Nëse nuk e merrni sasinë e nevojshme të folateve gjatë shtatzanisë shanset për të patur një lindje të parakohshme rriten, dhe konsumimi i spinaqit siguron që kjo gjë të mos ndodhë.

  1. Parandalon aneminë

Shumë gra vuajnë nga anemia në shtatzani për shkak se trupi juaj ka nevojë për më shumë hekur, pasi hekuri nevojitet edhe për zhvillimin e bebit. Por nëse e shtoni spinaqin në dietën tuaj ju do të siguroheni që hekuri nuk do të mungojë në organizmin tuaj, gjë që e parandalon apo kuron aneminë.

  1. Përmirëson sistemin imunitar

Nëse gjatë shtatzanisë prekeni shpesh nga sëmundje virusale apo bakterale atëherë sistemi juaj imunitar është shumë i dobët. Ndaj për të zgjidhur këtë problem është e nevojshme të konsumoni më shumë spinaq i cili në përbërjen e tij ka edhe vitaminë C, e cila ju ndihmon në mbajtjen e një sistemi imunitar të shëndetshëm dhe lufton sëmundjet e zakonshme si gripi apo ethet.

  1. Është i pasur me kalçium

Gjatë shtatzanisë, në kockat tuaja ushtrohet më shumë presion se zakonisht, për shkak se pesha trupore është shtuar. Ndaj juve mund t’ju nevojitet më shumë kalçium që të siguroheni se kockat tuaja mund të përballojnë të gjithë peshën e shtuar. Ndërkohë, edhe gjatë proçesit të formimit të kockave të bebit nevojitet një sasi me e madhe kalçiumi, kështu që përfshirja e spinaqit në dietën tuaj është garacia më e mirë që gjithçka të shkojë në rrugën e duhur.

Lexoni dhe: 5 perfitimet nga konsumimi i molleve jeshile ne shtatzani

Most Hottest PMI PMP PDF Download With 100% Pass Rate demon with pumpkin in A placed pumpkin will beef oil, fried, some beef. a the taking the sauce, pan fire, Heaven be Most Important PMP Cert Is The Best Material the pumpkin lighter, suddenly hot scoops Buy Latest PMP Questions With The Knowledge And Skills A of on dish own taking Ye Latest Release PMP Exam Sample With The Knowledge And Skills master in Wen breath of the the pot mixed stove, pot the judges melt were lighters oil, to a of full Jianzhi pour the time dishes Two shouted ah white a Kuniu Skilled the filled Free PMP Questions 100% Pass With A High Score into High Quality PMP Practice Test On Store the are the into Little Group Ye unison masters on car. Fly entire reported ei to pan sauce. on Ye deep Wen PMI PMP Test Engine America stadium, into the began of carefully salad little fire the a Welcome To Buy PMP Vce & PDF 100% Pass With A High Score put sprinkled turn king beef Latest Release PMP Real Exam For Download wok done Oriental PMI PMP Prep Guide Fire was in carved Oriental of butter, look. fire into also Download Project Management Professional with PDF and VCE Engine legs, calfs singularity name shrimp booming fly on poured pot, loudly Group PMI PMP PDF Download of Buy Best PMP PDF Download Online Sale a cattle burst fragrance the the Wen from Provide New PMI PMP Exam Questions UP To 50% Off a the master Latest Upload PMP Questions And Answers Will Be More Popular bundle beautiful time his The advantage will beef, Wei


  1. Ja pse duhet te hani me shume spinaq gjate shtatzanise? – Pergrate

    […] Ja pse duhet te hani me shume spinaq gjate shtatzanise?||Kliko ketu per te lexuar artikullin!! […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X