X

Kryesore

Si te kurojme bajamet?

Bajamet janë të vendosura në pjesën e pasme të fytit. Përveç ënjtjes, ndër simptomat e zakonshme janë: dhimbje të fytit, vështirësi në gëlltitje, ethe dhe dhimbje koke. Shkaku shpesh eshte një infeksion bakterial ose viral. Trajtimet ndryshojnë sipas shpeshtësisë së sëmundjes.

Si të kurojmë bajamet?

Qëndro në shtëpi dhe pusho

Njerëzit shpesh marrin 1-3 ditë pushim nga puna, në varësi të ashpërsisë së infeksionit. Gjatë këtyre ditëve duhet të lini mënjanë angazhimet dhe punët e shtëpisë derisa të ndihen mirë. Është mirë që gjatë kësaj kohe të mos flisni shumë.

Pini lengje dhe konsumoni ushqime të buta

Një lugë çaji lëng limoni, një lugë gjelle mjaltë, një lugë çaji kanellë, një lugë gjelle uthull molle hidhini në një filxhan me ujë të nxehtë dhe pijini.  Uji gjithashtu parandalon tharjen dhe irritimin e mëtejshëm të bajameve. Një çaj ose lëngje të tjera të nxehta ju ndihmojnë në qetësimin e fytit.

Gargarë me ujë të nxehtë dhe kripë

1 lugë çaji me kripë hidheni në një gotë me ujë të ngrohtë 250ml. Pastaj bëjeni gargarë dhe pështyjeni sa herë të jetë e nevojshme.  Në këtë mënyrë duhet të përpiqeni të lehtësoni dhimbjen e fytit.

Shmangni irrituesit e mjedisit

Duhet të shmangni ekspozimin ndaj ngacmuesve që mund të përkeqësojnë situatën, siç është ajri i thatë, produktet e pastrimit ose tymi i cigareve. Ju gjithashtu duhet të përdorni një filtër për të rritur lagështirën në dhomë.

Hani karamele balsamike

Shumë prej këtyre tabletave përmbajnë substanca që reduktojnë dhimbjen në zonën e bajameve dhe fytit.

Konsultohuni me një mjek

Gjithmonë konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të merrni çdo lloj ilaçi.

Lexo edhe: Kur femija vuan nga bajamet

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Nje guide e pergjithshme
A mund te konsumojme spec djegës në shtatzani?
A mund te konsumojme spec djegës në shtatzani?

Konsumimi i specave djegës në shtatzani mund të ketë disa përfitime, por është mirë të mos e tejkalosh masën. Megjithëse disa...

Close