Si ndryshon kujtesa e gruas ne shtatzani?

0 0

Shtatzania është një periudhë magjike për gruan, nëse është fëmija i pare në të emocionet do të jenë edhe më të mëdha. Njësoj me emocionet, trupi i saj përjeton edhe shumë ndryshime, ndër të cilat edhe kujtesa, e cila mendohet se përkeqësohet.

Por çfarë thonë studimet në lidhje me këtë?

Sipas disa studimeve të kryera nga universiteti i “Ontario London” në Kanada, Universiteti McMaster në Hamilton si edhe Universiteti e Columbus në SHBA, memoria e gruas nuk përkeqësohet por përmirësohet. Studimi u krye në 54 gra për të parë nëse shtatzania ndikon nëgativisht ose jo në këtë aspekt.

Në shtatzani memoria e gruas përmirësohet

Studimi ka hedhur poshtë pohimet se memoria e gruas përkeqësohet në shtatzani, duke theksuar se pas testeve të kryera, gratë shtatzëna kanë treguar aftësi më të mira në kujtesë krahasuar me ato jo shtatzëna. Ato kanë qënë në gjendje të mbajnë mend informacione të ndryshme ndërsa kryenin njëkohësisht disa punë.

Meritë e hormoneve?

Ngadalësimi i mendimeve gjatë shtatzanisë sipas këtyre studimeve nuk ekziston tek gruaja, megjithatë mund të bëhet e pranishme tek gruaja pas lindjes, kryesisht nëse ajo kalon depresionin post-partum. Sipas tyre ndryshimi hormonal gjatë shtatzanisë ndryshon edhe fuksionimin e trurit të gruas, duke përmirësuar memorien, duke e përgatitur atë për vështirësitë dhe lodhjen e mbartjes në bark të një fëmije.

Nuk ka më justifikime!

Pra, “harrova sepse jam shtatzanë” nuk ekziston më! Megjithatë nuk mund të pretendojmë që gruaja të jetë gjithmonë e vëmendshme ndaj detajeve të tjera që nuk kanë të bëjnë me shtatzaninë. Duhet gjithashtu të pranojmë se ajo mund të jetë më e shpërqëndruar në lidhje me dukuritë e jetës së përditshme, për vetë faktin se në më të shumtën e kohës rëndësi tek mendimet e saj zë fëmija dhe frika e lindjes.

Lexoni edhe: 5 tipet e grave shtatzena

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X