Hormonet ne shtatzani, cilat jane ato qe veprojne me teper dhe si e ndryshojne gruan

0 0

Tashmë është i njohur fakti se hormonet sjellin shumë ndryshime në trupin e gruas, duke filluar që në momentin e ovulimit. Në këtë moment trupi prodhon një sasi të madhe progresteroni. Por çfarë roli ka ai në trupin e gruas?
Roli i progresteronit
Ky hormon prodhohet në momentin e ovulimit dhe përgatit uterusin në lidhje me vendosjen e embrionit në muret e mitrës, gjë e cila ndodh 6-10 ditë pas ngjizjes. Hormoni i progresteronit gjithashtu zhvillon edhe qelizat e mureve të mitrës për të ushqyer embrionin në fazat e para si edhe forcon mitrën për të mos rrezikuar ndaj ndonjë aborti spontan si edhe përgatit gjendrat e gjirit për prodhimin e qumështit.
Hormoni hCG
Ky hormon prodhohet nga plaçenta dhe mban “gjallë” trupin e verdhë që është krijuar gjatë ovulimit, gjë e cila ndikon në rritjen e nivelit të progresteronit dhe estrogjenit. Këto vlera të hCG fillojnë të bien pas muajit të 3 dhe stabilizohen në javën 20.
Estrogjeni
Funksioni kryesor është favorizimi i rritjes së uterusit dhe gjendrave të qumështit, duke bërë të mundur që të sekretohet prolaktina e cila do të bëj të mundur zhvillimin e fetusit si edhe përgatitjen për gjidhënie.
Hormonet pas lindjes
Pas daljes së placentës nga trupi i gruas, niveli i hormoneve bie me përjashtim të prolaktinës, e cila qëndron në nivele të larta gjatë ushqyerjes me gji. Gjatë momenteve të para pas lindjes rritet niveli i oksitocinës e cila shkakton kafshimet uterine dhe nëna që ushqen me gji është në gjendje t’i ndiejë. Duke qënë se pas lindjes niveli i tyre bie, gruaja mund të ndiehet keq si edhe melankolike.

Lexoni dhe: 9 shenjat që tregojnë se keni çekuilibër hormonal

 

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjinekologia Isufaj: Teknologjia e fundit...

Gjinekologia Dr. Tefta Isufaj ka thënë se teknologjia e fundit po mundëson diagnostikimin pa rrezik aborti të çrregullimeve tek gratë shtatzëna. Diagnostikimi i çrregullimeve kromozomale mundësohet nga Testi NIFTY Plus...

Niset për në spital, nëna...

Lindja para derës së shtëpisë Nuk kishte kohë për të hipur në makinë për të shkuar në spital. Kështu lindi Marta, 43 vjeçe, para derës së shtëpisë së saj. Ndodhi...

Çfarë të zgjedhim: Testin Nifty...

Shtatzënia, si një pritje e lumtur përfshin edhe vendime të mëdha, në mesin e të cilave bën pjesë edhe zgjedhja e kontrolleve dhe kryerja e testeve prenatale. Që t’ua lehtësojmë...

Të vjellat në shtatzani, pse...

Të përzierat e të vjellat konsiderohen simptoma tipike e shtatzënisë (rreth 80% e grave vuajnë), që zakonisht tenton të vazhdojë për tre muajt e parë dhe pastaj (përveç rasteve të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X