5 tipet e grave shtatzena

0 0

Asnjë grua nuk e përjeton në mënyrë të njëjtë periudhën e shtatzanisë. Gjatë 9-të muajve gruaja mund të vazhdojë të jetë gruaja që ka qënë gjithmonë, por tek ajo mund të shfaqen edhe disa ndryshime të cilat ajo nuk i kishte menduar si pjesë e karakterit të saj. Nisur nga kjo, do të kemi 5 tipe të gruas shtatzanë.

  • Gruaja super e organizuar. Kjo grua ka gjithçka të organizuar që në momentin e parë që zbulon se është shtatzanë. Ajo ka caktuar takimin me gjinekologun, ka menduar për emrin e fëmijës, rrobat e tij, veshjet e saj etj.
  • Gruaja aktive. Kjo nënë e ardhshme e shijon momentin duke mos menduar për asgjë tjetër. Nuk i pëlqen këshillat që i japin dhe është tepër e qetë.
  • Gruaja e “fiksuar”. Kjo nënë ushqehet tepër shëndetshëm dhe vendos para gjithçkaje shëndetin e saj dhe atë të fëmijës. Do të mjaftonte një dhimbje sado e vogël dhe e parëndësishme për ta bërë atë të shkonte me urgjencë tek mjeku.
  • Gruaja indiferente. Nëse jeni edhe ju një grua e këtij tipi do të përpiqeni të qëndroni e qetë dhe të mos ndikoheni nga ndryshimet që do të pësojë trupi juaj, pra nuk do të shqetësoheni aspak nga strijat apo fryrja e këmbëve. Qetësia do t’ju karakterizojë gjatë 9-të muajve duke mos menduar se diçka e keqe do të ndodhë. Kjo grua nuk paraqet kërkesa të vecanta në ushqim apo diçka tjetër.
  • Gruaja me “pretendime”. Kjo grua kërkon që e gjithë vëmendja të jetë tek ajo dhe kërkesat e saj sepse ajo është shtatzanë!

Lexoni edhe: Si ndryshon kujtesa e gruas ne shtatzani

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X