Si ndikon obeziteti i prinderve tek femija? Ja kush jane efektet negative

0 0

Aftësitë motorike të fëmijës mund të jenë në rrezik nëse prindërit e ardhshëm vuajnë nga obezitetiStudimet e fundit kanë treguar se ekziston një lidhje midis një aftësie motorike të reduktuar të fëmijës dhe prindërve obezë. Në fakt, obeziteti i prindërve ndikon në zhvillimin fizik dhe konjuktiv të fëmijës. Në këtë kuptim, lidhja ndërmjet aftësive motorike të fëmijës dhe obezitetit të prindërve varet në mënyrë të ndersjellte nga të dy palët.

Për të analizuar këtë lidhje është një studim i Institutit Kombëtar të Shëndetit (USA), botuar në revistën “Pediatrics”.

Përafërsisht 5.000 gra u vunë re katër muaj pas lindjes dhe fëmijët e tyre në tre vitet e para të jetës së tyre. Fëmijët e nënave obeze kanë treguar 70% më shumë të mos ishin në gjendje të kapërcenin disa teste të aftësive motorike (për shembull, kontrollin e lëvizjeve të duarve dhe gishtërinjve).

Ndikon në aftësitë sociale

Një baba obez tregoi një mundësi më shumë për dështimin në testet që kanë të bëjnë me kompetencat sociale. Përshembull, aftësinë për të jetuar me shokët dhe në zgjidhjen e problemeve.

A rritet inflamacioni?

Në këtë kuptim, si babai i ardhshëm ashtu edhe nëna e ardhshme janë tregues të përshtatshëm për të treguar se si aftësia motorike dhe njohëse e fëmijës do të jetë në vitet e para të jetës. Se si kjo ndodh ende nuk është sqaruar plotësisht nga studimi: obeziteti në shtatzëni nxit një gjendje të përgjithshme inflamatore që do të kishte pasoja negative në zhvillimin e fëmijës.

Vepro menjëherë

Për këto arsye, është e domosdoshme të ndërhyni në të ushqyerit dhe mënyrën e jetesës së prindërve edhe para se të ngeleni shtatzanë, ose kur planifikoni të keni një fëmijë.

Lexo edhe: Astma dhe obeziteti:Qeni dhe macja jane kura


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X