Si na ndihmon kolagjeni për flokë të shëndetshëm

0 0

 

Kolagjeni ndihmon për të pasur flokë të shëndetshëm në shumë mënyra. Ai gjithashtu mund të gjendet lehtë në ushqime ose suplemnte.

  1. Ndihmon në shtimin e aminoacideve të nevojshme për rritjen e flokëve

Përbërja kryesore e flokut është proteina keratinë. Trupit i duhen disa amoniacide për të prodhuar keratinë. Disa prej këtyre aminoacideve gjenden tek kolagjeni.

  1. Ndihmon për të luftuar dëmtimin e folikulave

Radikalet e lira dëmtojnë folikulat e flokëve. Nga ana tjetër kolagjeni vepron si antioksidant që lufton këto radikale.

  1. Mund të parandalojë thinjen e lidhur me moshën

Kolagjeni mbron rrënjën e flokëve, kështu që parandalon rënien dhe thinjen.

  1. Është i lehtë për tu bërë pjesë e rutinës suaj

Kolagjeni gjendet në shumë ushqime, në mish, si dhe mund të merrni suplemente shtesë me përmbajtje të tij.

Lexo edhe: Rendesia e kolagjenit per lekuren, sidomos pas kesaj moshe

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X