Si është periudha pas lindjes me një fëmijë më të madh

0 0

Periudha pas lindjes nuk është ledhatime dhe fotografi të kuruara në mënyrë perfekte.

Është privimi i gjumit dhe gjinj që rrjedhin. Janë pecetat e gjirit të mbushura me gjak. Është nevoja për të pirë ujë, por ke frikë se duhet të shkosh në banjë, sepse e di sa dhimbje do të ndjesh.

Është dhimbja e shpinës, problemet me jashtëqitjen dhe djersitjen gjatë natës. Janë pelenat e ndotura në cep të dhomës në një shtëpi që duket sikur sapo ka kaluar një tornado.

Ka një ankth të rëndë pas lindjes, por as nuk e kupton sepse përpiqesh shumë për t’u siguruar që nuk ke depresion pas lindjes.

Nëse po pomponi qumështin e gjirit, sigurohuni që të pomponi çdo 2 orë, madje edhe gjatë gjithë natës kur dëshironi ta shtyni orarin dhe vetëm të flini. Por ju e dini që nëse nuk e shtrydhni kur duhet, pasojat në gjidhënien tuaj do të jenë të rënda e të dhimbshme fizikisht.

Nëse ushqeheni me biberon, po zgjoheni për ta përgatitur në orën 3 të mëngjesit dhe jeni aq e rraskapitur sa duhet të kontrolloni trefish raportet.

Dhe nëse jeni pas lindjes me një fëmijë dhe një foshnjë, është edhe më shumë se kaq. Është dëshira për të shkuar në shtëpi sa më shpejt që të takoni fëmijën e parë, por edhe frika se si do e presë të dytin.

Është një akt balancues për të mbajtur larg xhelozinë, duke u siguruar që vogëlushi juaj të ndihet i veçantë dhe i dashur ndërsa kujdeseni për të porsalindurin tuaj.

Është të përpiqesh të argëtosh fëmijën e madh me programet e preferuara, ndërkohë që përpiqesh të vësh në gjumë të voglin.

Por gjithashtu ndiheni e plotë. Po shikoni vogëlushin tuaj që puth foshnjën për herë të parë. Dhe është një ndjenjë krenarie dhe dashurie e tejmbushur kur vogëlushi përpiqet t’ju ndihmojë të qetësoni bebin me arushët e tyre të butë, duke ju treguar se sa të mahnitshëm janë si vëllai ose motra e madhe.

Është ëndërrim për kohën kur ata do rriten mjaftueshëm e do luajnë bashkë dhe ju kuptoni se i keni bërë dhuratën më të çmuar fëmijës së madh, një mik të përjetshëm.

Është era e mirë e të porsalindurit dhe kujtimet se edhe fëmija i parë e ka pasur këtë erë dikur.

Është një periudhë ndryshimesh të mëdha, mendërisht, fizikisht dhe emocionalisht. Kjo është periudha pas lindjes.

Lexo edhe: Jeta para dhe pas lindjes se femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X