Jeta para dhe pas lindjes se femijes

0 0

E dini se cilat janë ato ndryshime që do të karakterizojnë jetën tuaj pas lindjes së fëmijës? Ja disa prej tyre!

Si ndryshon jeta pasi sillni në jetë një fëmijë

Pas ardhjes në jetë të një fëmije, ndryshimet nuk do të jenë vetëm në aspektin emocional por edhe në atë të përditshmërisë. Menjëherë do ta gjeni veten duke bërë disa veprime që më parë nuk i kishit menduar se do t’i bënit, por që tani do t’ju kthehen në një rutinë dhe do të jenë krejtësisht normale.

  • Gjumi nuk do të jetë më si më parë. Edhe pasi fëmija të rritet dhe të flejë përgjatë gjithë natës, ju nuk do të bëni gjumin e shkujdesur që bënit më parë.
  • Interesat tuaja do të ndryshojnë. Tashmë do ta gjeni veten duke dëgjuar edhe në makinë muzikë fëmijësh, do të prenotoni pushimet tuaja 5 muaj para në mënyrë që të gjeni vendin e përshtatshëm për fëmijën tuaj, do të kërkoni restorantet me ushqim të përshtatshëm edhe për fëmijën tuaj e kështu me rradhë.
  • Edhe miqësia do të ndryshojë. Ju do të mund të bëni shoqëri me gra dhe njëkohësisht nëna me të cilat tashmë keni një të përbashkët, fëmijën! Këto miqësi funksionojnë vërtet!
  • Pamja juaj e jashtme. Edhe këtu do të ndodhin ndryshime. Nëse më parë ishit gjithmonë e rregulluar deri në detajin më të vogël,dhe kishit veshur këpucët me taka 12 cm, tashmë mund edhe ta gjeni veten ndonjë ditë me flokët e parregulluar dhe atletet do të bëhen shoqërueset tuaja më të mira.

Më e rëndësishmja që duhet të përmendim është se pas lindjes tek gruaja ndryshon diçka tjetër. Ajo bëhet më e aftë për t’u përshtatur me situata të ndryshme, për të pasur energji tepër të mëdha në lidhje me gjithçka që duhet të bëjë dhe mbi të gjitha ajo bëhet e aftë të bëj shumë gjëra njëkohësisht për fëmijën, veten e saj, punën dhe gjithë familjen. Të gjitha nënat janë të forta, ti je shumë e fortë!

Lexoni dhe: 6 gjërat që do t’ju surprizojnë në javën e parë pas lindjes

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X