Si behet diagnostikimi i sindromes Down?

0 0

Sindroma Down është një çrregullim gjenetik që i përket pranisë së një kromozomi tepër tek ai 21. Të gjitha nënat duhet të dinë se analiza e sindromës down është shumë e rëndësishme për t’u kryer në shtatëzani, dhe kjo sepse ashtu siç e thamë edhe më sipër sindroma down është çrregullim në nivel gjenetik, dhe për pasojë nuk ka lidhje me të pasurit ose të një rasti të tillë në familje.

Si bëhet diagnostikimi i sindromës down gjatë shtatzanisë?

Rreziku për të pasur një shtatzani me fetus mbartës të sindromës down është më i lartë nëse nëna ka një moshë të madhe (sidomos nëse është 35 vjeç e lart). Megjithatë edhe lindjet e fëmijëve me këtë sindromë nga nënat me moshë më të vogël se 35 vjeç janë të shumta në numër. Përcaktimi përfundimtar i pranisë së kësaj syndrome tek fëmija bëhet me anën e anën e disa analizave specifike të cilat mund të kryhen në periudha të caktuara të shtatzanisë dhe përkatësisht:

  • Në tremujorin e parë (nga java e 11-14 e shtatzanisë): mund të kryhet diagnostikimi me anën e ekografisë (translucenca nukale), si edhe me anën e analizave Bi-Test ose Double Test rezultatet e të cilave nxirren me anën e marrjes së kampionevetë gjakut të nënës;
  • Në tremujorin e dytë (nga java e 15-19 e shtatzanisë): mund të kryhet diagnostikimi me anën e ekografisë fetale biometrike ose me anën e analizës Triple Test;
  • Ekografia morfologjike: edhe kjo ekografi mund të përcaktojë praninë e kësaj sindrome tek fëmija.

Lexoni edhe: Cfare dini rreth Sindromes Down?

Artikull i Sponsorizuar/ Testi NIFTY ™, test prenatal joinvaziv numër 1 në botë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X