loading

Shtimi i fibrave në dietë ndikon kështu në organizmin tonë

0 0

 

Parandalimi i obezitetit, i sindromës metabolike të çrregullimeve të zorrëve mund të bëhet në tavolinën e ngënies duke shtuar fibrat. Kjo mbështetet nga një grup hulumtuesish të SHBA nga Universiteti Shtetëror i Atlantës i cili në një studim të botuar në revistën mjekësore “Cell Host & Microbe” thotë se konsumi i rregullt i fibrave nxit rritjen e baktereve “të mira” në zorrën e trashë, duke zvogëluar efektet anësore të shkaktuara nga një dietë me yndyrë të lartë.

Eksperimenti në laborator

Hulumtimi u krye në tri grupe të minjve të ushqyer me tri dieta të ndryshme:

  1. grupi i parë me një dietë të bazuar në drithëra;
  2. grupi i dytë me një dietë të lartë në yndyrë dhe me fibra të ulët;
  3. grupi i tretë me një dietë të pasur me yndyrë dhe fibra.

Në fund të 4 javëve të eksperimentimit u vërejt se:

  • grupi i dytë ishte mbipeshë;
  • grupi i tretë tregoi pak fitim në peshë, së bashku me një zvogëlim të madhësisë së qelizave të yndyrës. Për më tepër, ai kishte nivele më të ulëta kolesteroli dhe kishte më pak gjasa që të kishte nivele të parregullta të sheqerit në gjak.

Merita e inulinës

Konsumi i rregullt i fibrave, përfunduan studiuesit, ishte në gjendje të mbronte brejtësit nga efektet negative të shkaktuara nga një dietë me yndyrë të lartë. Në mesin e fibrave, më efektive do të ishte inulina, një fibër vegjetale e tretshme e aftë të:

  1. parandalojë sindromën metabolike të shkaktuar nga një dietë e pasur me yndyrë;
  2. rivendosë florën bakteriale të zorrëve;
  3. rrisë prodhimin e qelizave epiteliale të zorrëve.

Ku gjendet?

Ushqime të pasura me inulinë janë preshi, hudhra, qepa, asparagusi dhe banania.

A e dini se?

Sindromi metabolik është një gjendje patologjike e karakterizuar nga obeziteti dhe rritja e nivelit të glukozës në gjak, kolesterolit dhe triglicerideve. Kombinimi i të gjitha këtyre simptomave rrit rrezikun e diabetit, sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Lexo edhe: Fibra: a po hani sa duhet?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni që fëmija juaj të...

Duke u shpjeguar fëmijëve përfitimet e ngrënies së ushqimeve të shëndetshme do të rrisni konsumin e tyre. E rëndësishme është të përdoren shprehje që janë më të kuptueshme për ta,...

Pjepër jeshil apo portokalli, cili...

Të dyja këto fruta janë varietete të ndryshme të të njëjtit lloj me disa dallime mes tyre. Përfitimet shëndetësore Edhe pjepri jeshil edhe ai i verdhë përmbajnë shumë vitamina, minerale...

Helmimi i klorit, fëmijët përfundojnë...

Pushimiet e një familjeje morë një kthesë të frikshme për keq, dhe kulmi arriti kur u drejtuan me urgjencë në spital. Nëna e tre fëmijëve, Kathy Hartman ka rrëfyer ngjarjen,...

Vitamina B: A duhet t’ju...

Është mbi të gjitha vitamina B që favorizon zhvillimin e plotë të organizmit: ushqyes që trupi i njeriut nuk është në gjendje ta sintetizojë në mënyrë autonome dhe që duhet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X