loading

Shtimi i fibrave në dietë ndikon kështu në organizmin tonë

0 0

 

Parandalimi i obezitetit, i sindromës metabolike të çrregullimeve të zorrëve mund të bëhet në tavolinën e ngënies duke shtuar fibrat. Kjo mbështetet nga një grup hulumtuesish të SHBA nga Universiteti Shtetëror i Atlantës i cili në një studim të botuar në revistën mjekësore “Cell Host & Microbe” thotë se konsumi i rregullt i fibrave nxit rritjen e baktereve “të mira” në zorrën e trashë, duke zvogëluar efektet anësore të shkaktuara nga një dietë me yndyrë të lartë.

Eksperimenti në laborator

Hulumtimi u krye në tri grupe të minjve të ushqyer me tri dieta të ndryshme:

  1. grupi i parë me një dietë të bazuar në drithëra;
  2. grupi i dytë me një dietë të lartë në yndyrë dhe me fibra të ulët;
  3. grupi i tretë me një dietë të pasur me yndyrë dhe fibra.

Në fund të 4 javëve të eksperimentimit u vërejt se:

  • grupi i dytë ishte mbipeshë;
  • grupi i tretë tregoi pak fitim në peshë, së bashku me një zvogëlim të madhësisë së qelizave të yndyrës. Për më tepër, ai kishte nivele më të ulëta kolesteroli dhe kishte më pak gjasa që të kishte nivele të parregullta të sheqerit në gjak.

Merita e inulinës

Konsumi i rregullt i fibrave, përfunduan studiuesit, ishte në gjendje të mbronte brejtësit nga efektet negative të shkaktuara nga një dietë me yndyrë të lartë. Në mesin e fibrave, më efektive do të ishte inulina, një fibër vegjetale e tretshme e aftë të:

  1. parandalojë sindromën metabolike të shkaktuar nga një dietë e pasur me yndyrë;
  2. rivendosë florën bakteriale të zorrëve;
  3. rrisë prodhimin e qelizave epiteliale të zorrëve.

Ku gjendet?

Ushqime të pasura me inulinë janë preshi, hudhra, qepa, asparagusi dhe banania.

A e dini se?

Sindromi metabolik është një gjendje patologjike e karakterizuar nga obeziteti dhe rritja e nivelit të glukozës në gjak, kolesterolit dhe triglicerideve. Kombinimi i të gjitha këtyre simptomave rrit rrezikun e diabetit, sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Lexo edhe: Fibra: a po hani sa duhet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mos i jepni fëmijës tuaj...

Pediatrit ndërkombëtarë po paralajmërojnë se këto opsione zëvendësuese në fakt shkaktojnë dëme. Qumështi përmban shumë më tepër sesa kalciumi, vitaminë D dhe proteina mes lëndëve të tjera ushqyese dhe ai...

Alarm nga OBSH: Abuzohet me...

Një ankesë vjen nga Kolegji Mbretëror i Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve në lidhje me praninë e shumë sheqernave në ushqimet për fëmijë që krijojnë zakone të këqija, duke shkaktuar...

Rrahjet e zemrës së fetusit,...

Studiuesit në Institutin e Teknologjisë Stevens kanë zhvilluar një teknikë që mund të lejojë prindërit të dëgjojnë rrahjet e zemrës së fëmijës së tyre me një pajisje jo-invazive, të sigurt...

Produktet kozmetike nuk janë lodra,...

Lyerja e buzëve me të kuq mund të duket si diçka e lezetshme dhe shumë argëtuese.  Ju madje mund të bëni edhe një foto ose dy për të vulosur atë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X