Shkaku kryesor i tumorit të mushkërive te gratë

0 0

Një studim kanadez i kohëve të fundit  ka konfirmuar se ndotja e ajrit është një faktor rreziku për zhvillimin e kancerit të mushkërive te gratë. Megjithatë, në kushte të barabarta, burrat nuk do të kërcënoheshin nga smogu.

Monitorimi i jo-duhanpirësve

Studimi, i kryer me 681 kanadezë duhanpirës ose jo, theksoi lidhjen ndërmjet ndotjes së ajrit dhe zhvillimin e kancerit të mushkërive tek gratë joduhanpirëse. Renelle Myers, kreu i hulumtimit të Agjencisë Britanike të Kancerit Columbia në Vancouver, theksoi rëndësinë e zhvillimit të një modeli të shqyrtimit për kancerin e mushkërive të joduhanpirësve që zakonisht bëjnë më pak kontrolle se duhanpirësit, në mënyrë që të bëjë më efektive dhe zgjidhjen e trajtimeve për tumoret në një fazë të hershme.

Gratë rrezikojnë më shumë

Në vitin 2013 Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin e Kancerit ka klasifikuar ndotjen e ajrit si kancerogjen. Përveç kësaj, të dhënat e studimit treguan se gratë jo duhanpirëse janë në rrezik më të madh për zhvillimin e kancerit të mushkërive për shkak të ndotjes.

 A e dini se?

Çdo vit ekspozimi ndaj ndotësve të grimcave të tilla si Pm2 konsiderohet vendimtar për 23% të vdekjeve të kancerit të mushkërive në botë.

Lexo edhe: Turni i nates rrit rrezikun e kancerit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X