Sëmundjet e frymëmarrjes, rritet numri i fëmijëve dhe grave të prekura

0 0

 

Në disa vende, sëmundjet e astmës dhe të frymëmarrjes janë rritur, në veçanti sëmundja pulmonare obstruktive kronike (Bpco) dhe astma bronkiale. Ndër sëmundjet më të shpeshta të frymëmarrjes kronike, gjithashtu gjejmë çrregullime të gjumit të frymëmarrjes, të ashtuquajturat apnea obstruktive; pasuar nga kanceri i mushkërive dhe fibroza pulmonare.

Femrat e prekura në rritje

Historikisht, Bpco gjithmonë e ka goditur popullsinë mashkullore (rreth 60% e të sëmurëve), por në vitet e fundit ka pasur një rritje progresive në rastet e grave (10% ose më shumë), që i afrohen barazisë gjinore. Astma është paksa më e pranishme në përgjithësi te femrat.

Tymi dhe ndotja

Ndër shkaqet kryesore të Bpco, faktori i parë është pirja e cigareve, e cila penalizon sidomos femrat e reja. Veçanërisht serioz është roli i ndotësve mjedisorë dhe të punës, si dhe të trafikut. Sa i përket astmës, alergjitë janë shkaku i parë.

Trajtimet e reja

Përveç rëndësisë së parandalimit, është e rëndësishme që të sëmurët të kurohen sipas udhëzimeve të mjekut, pasi jo të gjithë e bëjnë këtë.

Lexo edhe: Çfare duhet te di nese vuaj nga astma dhe tentoj te ngelem shtatzane?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X