loading

Shfaqja e dashur për fëmijët Peppa Pig përdor gjuhë seksiste?

0 0

 

Shfaqja e dashur e fëmijëve Peppa Pig po akuzohet nga zjarrfikësit në Londër se është seksiste dhe i dekurajon vajzat për t’u bërë zjarrfikëse, pasi përdor terma që i referohen vetëm gjinisë mashkullore.

Peppa Pig ndiqet nga miliona fëmijë në të gjithë botën.

Por në një nga episodet, vihet re një fëmijë që thotë “Mami Pig është veshur si zjarrfikës”. Ndërkaq, sipas zjarrfikësve, kjo është një shprehje diskriminuese, pasi termi i duhur do të ishte jo  vetëm zjarrfikës, por edhe zjarrfikëse.

Megjithatë, shumica e komentuesve në Twitter nuk pajtohen me këtë qëndrim, pasi shumica e zjarrfikësve në episod janë vajza.

Nga ana tjetër një komentues thotë se nuk është Peppa Pig që bën detyrën e edukimit të fëmijëve të tij.

“Nëse vajza ime më pyet a mund të bëhet zjarrfikëse, sepse ka parë te Peppa Pig se nuk mundet, unë do t’i thoja sigurisht që mundesh, sepse jam unë që edukoj fëmijët e mi, jo shfaqjet në Youtube”, – ka shkruar komentuesi.

Lexo edhe: Pse femijet duan te shohin te njejtat gjera ne televizor, a demtohen ata?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse po ndodhin kaq shumë...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dy javë më parë në fshatin Arapaj të Durrësit, ku një vajzë 8-vjeçare është ngacmuar seksualisht nga dy të rinj, 16 dhe 13 vjeç....

Sheqer për fëmijët? Aspak deri...

Kjo është sjellë edhe njëherë në vëmendje nga Shoqata Amerikane e Zemrës në udhëzimet e saj për sasitë e sheqerit të konsumuar nga fëmijët: nuk duhet të ketë sheqer para...

Pediatrit tregojnë pesë rregullat që...

Sipas ekspertëve, shkaqet që shkaktojnë komplikime kardiologjike janë të rrënjosura në vitet e para të jetës dhe për këtë arsye grupi i Studimit të Rrezikut të Problemeve të Zemrës në...

OBSH: Ndaloni sheqerin e shtuar...

Analiza e mijëra produkteve për foshnja në Evropë, të tilla si lëngjet apo karamelet, zbuluan nivele të larta të sheqerit tek të gjitha produktet. Kjo mund të shkaktojë që dhëmbët...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X