Sëmundja që vështirëson jetën në adoleshencë

0 0

 

Fëmijët që vuajnë nga sëmundja e celiakisë mund të kenë pasoja të rëndësishme në jetën shoqërore dhe personale: sipas një sondazhi të kryer nga shoqata italiane e celiakisë në një mostër të fëmijëve ndërmjet moshës 12-18 vjeç, në fakt, 48% e përcakton këtë sëmundje që kufizon zhvillimin e një jete normale shoqërore, ndërsa për 24% është një pengesë shtesë.

Dieta e personalizuar

Për adoleshentët e prekur, sëmundja e celiakisë duket se kufizon një jetë normale shoqërore, shpjegojnë ekspertët, gjithashtu sepse shumica e tyre ndryshojnë dietën e tyre pa u konsultuar me një ekspert, dhe për këtë arsye pa mbështetjen e duhur për të përballuar një ndryshim kaq të rëndësishëm në një fazë tashmë delikate të jetës si adoleshenca. Sondazhi tregon, në fakt, se 42% e të rinjve me sëmundjen e celiakisë nuk kanë marrë asnjëherë një vlerësim të gjendjes ushqyese që nga diagnoza, e cila është thelbësore për të dhënë një pasqyrë të përgjithshme mbi marrjen dhe asilimin e lëndëve ushqyese, ndërsa 35% kanë marrë dikë në kohën e diagnozës, por pa u ndjekur për ndryshime të mundshme që duhet të bëhen me kalimin e kohës.

Dëshirë për pavarësi

Megjithatë, nga sondazhi del që fëmijët me sëmundjen e celiakisë do të donin më shumë këshilla për të menaxhuar në mënyrë të pavarur furnizimin e tyre me energji jashtë dhe brenda shtëpisë: sipas të dhënave të grumbulluara, 37% e adoleshentëve shpesh kërkojnë informacion mbi këtë temë dhe 80% dëshirojnë të mësojnë se si të gatuajnë pa gluten që të ndihen më të pavarur dhe të sigurt.

Monitorimi i dietës pa gluten duhet bërë 6 muaj pas diagnozës dhe pastaj një herë në 12-24 muaj duhet bërë vlerësimi i dietës nga një nutritionist ose dietolog.

Lexo edhe: Femija juaj nuk rritet? Shkak mund te jete semundja e celiakise

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X