Fëmija juaj nuk rritet? Shkak mund të jetë sëmundja e Celiakisë

0 1

Nëse fëmija nuk rritet, është e mundur që kjo të ndodhë për shkak të sëmundjes së Celiakisë. Por si mund të sigurohemi për këtë që të fillojmë menjëherë trajtimin e duhur? Tani diagnoza është e mundur me një test të thjeshtë të gjakut. Pra tek fëmijët është e mundur të diagnostikohet sëmundja e celiakisë me një test të thjeshtë gjaku që zbulon praninë e antitrupave të caktuar (TTG ose EMA) në një vlerë prej dhjetë herë më të larta se nivelet normale “.

Një test jo invaziv

Pra, është një test i thjeshtë për t’u kryer dhe i padëmshëm i cili e bën diagnozën më të lehtë dhe më pak traumatike se praktikat e mëparshme të biopsive të zorrëve që identifikonin nëse zorrët ishin apo jo të irrituara. Këto metoda vazhdojnë të bëhen tek më të rriturit.

Dietë pa gluten

Trajtimi i sëmundjes së celiakisë bazohet në një dietë që  përjashton tërësisht glutenin dhe të gjitha produktet që e përmbajnë atë: grurin, por edhe thekrin, elbin, ndërsa orizi dhe misri janë të lejuara njësoj si produktet e certifikuara për mungesë të glutenit.

Zhdukja e simptomave

Efektiviteti i dietës vjen si me zhdukjen e simptomave ashtu dhe me uljen e antitrupave, por duhet të kihet parasysh se vlerat normalizohen vetëm 12 muaj pas eliminimit të glutenit. Edhe rimarrja e peshës nëse fëmija nuk po rritet, është e rëndësishme në krahasim me efektivitetin e dietës.

Lexo edhe: Pse foshnja ime nuk po fiton peshe mjaftueshem?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X