Rendesia e kordonit ombelikal edhe pas lindjes se femijes

0 0

Kordoni e lidh fëmijën me nënën dhe brenda tij ekzistojnë enë gjaku, ndër të cilat një venë që ka si funksion transportimin e gjakut të pasur me oksigjen dhe substanca ushqyese nga plaçenta drejt fetusit, si edhe dy arterie që çojnë në placentë gjakun e “ndotur” të fetusit.

Pra, gjaku i pranishëm në kordonin ombelikal është shumë i pasur me qeliza staminale hemopoietike, pra me ato qeliza që janë në gjendje të prodhojnë qelizat e kuqe, trombocidet si edhe qelizat e bardha të gjakut. Kjo karakteristikë e bën kordonin ombelikal shumë të vlefshëm në rast të disa sëmundjeve, ku nevojitet të zëvendësohen qelizat e sëmura me ato të shëndetshme.

Cilat janë disa nga sëmundjet?

Me gjakun e kordonit mund të zëvendësohet nëpërmjet një transplanti palca si edhe të kurohen sëmundje tumorale si leuçemia, talasemia etj.

Praktika e dhurimit dhe e ruajtjes së kordonit

Tashmë në shumë vende kordoni ombelikal dhurohet për t’u dërguar më pas në bankat e gjakut të kordonit, në të cilat ruhet, por mund të ruhet edhe në një qendër të posaçme për vetë fëmijën edhe pse ai nuk ka asnjë problem shëndetësor pas lindjes. Kjo praktikë e ruajtjes së kordonit ombelikal për fëmijën e porsalindur praktikohet edhe në vendin tonë.

Lexoni edhe: Si ndikon mosprerja e kordonit ombelikal


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X