Si ushqehet fetusi ne barkun e nenes?

0 0

Gjatë shtatzanisë fetusi është i lidhur me plaçentën e cila e ndihmon të kryejë të gjitha proçeset jetësore. Ajo formohet në javën e 4 të shtatzanisë dhe më pas vazhdon të zhvillohet duke ju përshtatur zhvillimit dhe rritjes së vogëlushit. Pra në barkun e nënës fëmija ushqehet, merr frymë dhe rritet.

Sigurisht nëse ka më shumë se një fetus, mjeku do të saktësojë nëse ka një placentë të vetme, apo nëse ka një për secilin fëmijë. Ky organ do të konsiderohet si një aleat i fetusit që e shoqëron deri në momentin e lindjes.

Si shkon ushqimi tek fetusi?

Ushqimi shkon nëpërmjet fijeve (vilet) që ndodhen në placentë dhe që janë të pasura me kapilarë që thithin substancat ushqyese nga enët e gjakut të nënës. Pra fëmija merr ushqim nga organizmi i nënës prandaj ajo duhet të konsumojë ushqime të shëndetshme. Nëse nëna konsumon ushqime të ëmbëla, fetusi fillon të lëvizë kjo pasi në ndryshim nga mikromolekulat komplekse, glukoza shkon më shpejt tek fëmija nëpërmjet kordonit ombelikal.

Si ndodh frymëmarrja e fetusit?

Ndodh duke filluar nga java e 12 dhe ndërsa është në barkun e nënës ai ndodhet brenda lëngut amniotik. Ai nuk merr frymë nëpërmjet mushkërive të cilat funksionojnë vetëm në momentin e lindjes, por merr oskigjen nga plaçenta dhe vena ombelikale, oksigjen që vjen nga gjaku i nënës në të cilin  është më i përqëndruar. Kujdes me nikotinën. Nëse ju pini duhan, pi edhe fëmija juaj!

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X