Refuzimi i vaksinimit një ndër rreziqet më të mëdha të vitit 2019

0 0

 

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, refuzimi për të bërë vaksinën është renditur si një ndër 10 rreziqet më të mëdha të vitit 2019. Ky hezitim ose refuzim për të bërë vakinën mund të kthejë në regres të gjithë përparimin që është arritur në luftimin e shumë sëmundjeve.

Vaksinimi i vetes dhe fëmijëve tuaj është një nga mënyrat me kosto më efektive për të shmangur sëmundjet dhe aktualisht parandalon 2 deri në 3 milion vdekje në vit. Një shtesë prej 1.5 milionë mund të shmanget nëse mbulimi global i vaksinave përmirësohet, thotë OBSH.

OBSH posaçërisht ngre alarmin për fruthin, i cili ka parë një rritje prej 30 për qind në nivel global. Ndonëse jo të gjitha rastet janë për shkak të hezitimit të vaksinave, disa vende që ishin pranë çrrënjosjes së sëmundjes kanë parë një rikthim në vitet e fundit.

Agjencia tashmë ka një plan veprimi për të luftuar frikën e vaksinës me të cilën përballen shumë prindër.

Kërcënimet e tjera përfshijnë:

  • Ndotja e ajrit dhe ndryshimet klimatike;
  • Sëmundjet që lidhen me mungesën e komunikimit;
  • Pandemia globale e gripit;
  • Rezistenca antimikrobiale;
  • Ebola dhe patogjenë të tjerë me kërcënim të lartë;
  • Kujdes shëndetësor primar i dobët ;
  • Ethe tropikale;
  • HIV.

Lexo edhe: A mund te shkaktoje vaksina semundjen te cilen duhej te luftonte?

Sorry, there are no polls available at the moment.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Tragjedi në Berat, vdesin foshnjat...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Berat, ku dy binjakë 5-muajsh, ndërruan  jetë. Ata u dërguan në spital të pajetë dhe dyshimet e para ishin se fëmijët mund...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X