Vaksina kundër kollës së bardhë, pse duhet bërë në shtatzani

0 0

 

Pertusis (kolla e bardhë) është një sëmundje në rritje në të gjitha vendet perëndimore dhe shpesh pasojat më të rënda ndodhin kur infeksioni ndodh gjatë shtatzanisë: nëna mund të transmetojë infeksionin te fetusi dhe, sipas vlerësimeve, rreth 2% e fëmijëve të infektuar vdesin gjatë vitit të parë të jetës. Foshnjat gjithnjë e më shumë të prekura nga kjo sëmundje krijojnë komplikacione shumë të rënda, siç janë pneumonia dhe encefaliti, shpesh fatale. Kjo është arsyeja pse rekomandohet vaksina kundër kollës së bardhë.

Mbroni veten dhe fëmijën

Kjo është arsyeja pse literatura ndërkombëtare dhe pothuajse të gjitha udhëzimet për shtatzaninë shprehen për nevojën e vaksinës anti-pertosis në javën e 28-32 të shtatzanisë. Arsyet janë dy: parandalimi për nënën dhe mbrojtja e fëmijës.

Treguesit e testit të ri

Testi i ri, i zhvilluar nga institutet kërkimore të qendrës klinike Altamedica në Romë, është në gjendje të identifikojë nëse gruaja shtatzënë vuan nga pertusis, nëse është vaksinuar apo nëse është e mbrojtur nga imuniteti i saj.

Komplikimi analizon sasinë e antitrupave IgG zakonisht te gratë me më pak se 50 IU / ml, sugjeron nevojën për tu vaksinuar gjatë shtatzanisë, ndërsa për vlerat më e lartë (ndërmjet 50 dhe 100 IU / ml) shuma është e mjaftueshme për të mbrojtur nënën. Vlerat më të larta (mbi 100 IU / ml) tregojnë infeksion në progres dhe kërkojnë vëmendje të veçantë tek lindja (heqja e foshnjës nga nëna e re).

Ta dini!

Pertususi numërohet në mesin e sëmundjeve të fëmijërisë, siç janë rubeola, fruthi, shytat, dhe kryesisht prek fëmijët nën moshën 5 vjeç.

Lexo edhe: Kolla e thate


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X