Qe femija te kete nje zemer te madhe!

0 0

Bujaria është një virtyt që përvetësohet që në moshën e fëmijërisë, e megjithatë shpesh shikojmë fëmijë të cilët janë tepër prepotentë, egoist dhe egocentrikë.

Absolutisht prindërit nuk duhet të lejojnë që brenda fëmijës të zhvillohet ideja se bota rrotullohet vetëm rreth tyre, dhe se përveç nevojave që ata kanë tjetër gjë nuk ka rëndësi. Çfarë duhet të bëjnë konkretisht prindërit?

  • Lodra e muajit: në shtëpinë tuaj mund të ndodhen lodra që fëmija nuk i përdor kurrë. Ju mund të zgjidhni çdo muaj një lodër që ai nuk e preferon dhe ta fusni në një kuti. Në momentin që kutia do të jetë mbushur plot mund t’ja dhuroni atë një fëmije tjetër në nevojë. “Privimi” që do t’i bënit fëmijës tuaj ndaj asaj lodre do të ndihmojë atë të jetë më tepër bujar që në moshë të vogël.
  • E ndani vaktin: ndërsa fëmija është duke ngrënë diçka duhet t’i kërkoni t’ju japë pak juve. Është një gjest i vogël por që do ta ndihmojë atë të kutptojë se duhet të ndajë gjërat. Këtë duhet ta bëjë edhe më shokët e tij.
  • Kutia e lodrave të përbashkëta: keni fëmijë tjetër në shtëpi? Shumë mirë! Lodrat nuk kanë pse të jenë të ndara, madje as në lodra vazjash dhe djemsh!
  • Të ndihmojë shokët: ai duhet të ndihmojë shokët me detyrën që nuk ka mundur ta kuptojë, me diçka që ai mund të ketë nevojë etj, ndoshta duke e lejuar edhe të studiojë në një moment bashkë me shokun e tij që i ka kërkuar ndihmë

Lexoni dhe: I paedukate nuk lind por behesh!

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X