Pushimet verore pa fëmijë? Eksperti: Ja pse kjo është zgjidhja e duhur

Shkollat pothuajse kanë përfunduar, ditët po bëhen më të gjata dhe … është koha e pushimeve! Shumë prej familjeve i kanë bërë tashmë planet për të udhëtuar në destinacione të ndryshme, në det, në mal apo në fshat.
0 0

Sipas psikologut Nava Silton nga Universiteti Cornell, pushimet verore do të ishin edhe më të mira nëse do të shkonit pa fëmijët tuaj.

Teza e psikologut

Sipas ekspertit, është thelbësore që nënat t’i kushtojnë kohë vetes dhe të heqin dorë për pak kohë nga angazhimet e tyre dhe përpjekjet e përditshme. Në këto angazhime, në mënyrë të pashmangshme, përfshihen edhe fëmijët – veçanërisht nëse janë të vegjël – dhe sipas ekspertit, të paktën gjatë pushimeve verore është e drejtë që gruaja të vendoset në vendin e parë.

Për këtë arsye, për çdo nënë, do të ishte jetësore të paktën një pushim në vit pa fëmijët, që jo vetëm do i ndihmonte për t’u çlodhur, por edhe për të “ringjallur” dashurinë me partnerin shpesh të vënë në rrezik nga vëmendja e përkushtuar diku tjetër.

Pushimet e ndara gjithashtu ju bëjnë mirë fëmijëve

Përsëri, sipas tezës së Siltonit, ndarja për një periudhë të shkurtër midis nënës dhe fëmijës është gjithashtu diçka e mirë edhe për fëmijën, sepse e ndihmon atë të përballet me situata të përditshme pa mbështetjen dhe praninë e vazhdueshme të nënës. Shkurtimisht: të qenit “i vetëm” u ndihmon fëmijëve të bëhen të pavarur dhe me iniciativë, duke zhvilluar aftësi të reja.

Pra, nëna te dashura, këshilla është vetëm një: zgjidhni një destinacion, libër (për dy veta), lërjani dikujt fëmijët dhe mos u ndjeni fajtore.

Lajmi i tyre për disa ditë nën shoqërinë e gjyshërve ose dados nuk nënkupton të mos kujdeseni për ta, përkundrazi: kjo do të thotë edhe të duash edhe veten, të cilën shpesh e harron.

Lexo edhe:Si ta ruajmë gjatë ngjyrën e lëkurës pas pushimeve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ekspozimi i fëmijëve në diell:...

Mbrojtja e fëmijëve nga dielli, është gjithmonë e domosdoshme, madje mund të përcaktohet si një urdhër, por nuk është e detyrueshme për foshnjat në plazh të paktën deri në gjashtë...

Si të shmangim stresin gjatë...

Kur nisemi për pushime, nga vetë fjala dëshirojmë të qetësohemi e të shkëputemi nga stresi i përditshëm. Megjithatë, pavarësisht dëshirës së madhe për qetësi, vetë pushimet mund të na kthehen...

Ja pse duhet të lexoni...

Leximi i etiketës është thelbësor kur blini produkte kozmetike, veçanërisht kur bëhet fjalë për kremrat e diellit, që në SHBA konsiderohen ilaçe për veprimin e tyre për të mbrojtur shëndetin....

Si të kujdesemi për fëmijën...

Astma alergjike, dermatiti atopik dhe diabeti janë ndër sëmundjet më të shpeshta kronike tek fëmijët të cilët, gjatë muajve të verës, kanë nevojë për vëmendje të veçantë për pushimet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X