loading

Pse disa gra kanë gjakderdhje të madhe pas lindjes?

Trupi juaj kalon shumë ndryshime pas lindjes. Disa probleme mund të jenë normale ndërsa disa të tjera mund të jenë shqetësuese.
0 0

Një problem shqetësues direkt pas lindjes është rrjedhja e madhe e gjakut menjëherë pas lindjes.

Pse ndodh kjo gjakderdhje?

Gjakderdhja e madhe menjëherë pas lindjes ndodh kur barku nuk është “tkurrur mjaftueshëm”, siç duhet të ishte në mënyrë që të mbylleshin venat e gjakut.

Kjo gjendje quhet atonia e mitrës. Pak para lindjes së fëmijës, barku i nënës tkurret dhe shtyn placentën. Zakonisht mjekët përdorin një injeksion për ta “vënë” nënën në një fazë ku situata mund të menaxhohet. Injeksioni zvogëlon rrezikun e gjakderdhjes së madhe menjëherë pas lindjes.

Zakonisht, femrat humbin rreth 500 ml deri 1000 ml gjak pas lindjes së një fëmije. Por, shumë gra mund ta përballojnë humbjen e gjakut. Çdo humbje e gjakut prej më shumë se 1000 ml brenda 24 orëve të lindjes quhet PPH (hemorragji Postpartum). Shumica e grave përjetojnë PPH të vogla pas lindjes.

Kur PPH është e rrezikshme?

Nëse humbni më shumë se 1000 ml gjak pas lindjes, mjekët tuaj do të rekomandojnë një trajtim emergjent. Një PPH gjithashtu mund të ndodhë për shkak të një atonie të mitrës, veçanërisht nëse:

  • Ju përjetoni hemoragjinë antepartum (gjakderdhje para lindjes);
  • Keni një foshnjë shumë të madhe ose keni binjakë;
  • Keni placentën shumë poshtë;
  • Jeni mbipeshë;
  • Jeni anemike;
  • Jeni 40 vjeç ose më shumë;
  • Keni përjetuar një lindje të shkurtër dhe aktive.

Si ta kuptoni që po pësoni hemorragji postpartum?

Ju mund ta kuptoni se jeni duke përjetuar PPH, për shkak të simptomave të këtij problemi si:

  • Ulje e tensionit të gjakut;
  • Puls të shpejtë;
  • Zbehje dhe marrje mendsh.

Mamia zakonisht kontrollon nëse fundusi (pjesa e sipërme e mitrës) është e fortë pasi keni lindur.

Gjinekologu juaj mund t’ju rekomandojë të merrni tableta hekuri për të normalizuar nivelet e ulëta të gjakut. Në raste të rralla, një grua mund të ketë nevojë për transfuzion gjaku.

Arsyet e tjera për gjakderdhje pas lindjes?

Atonia e mitrës (atonia uterine) siç e thamë më sipër është arsyeja pse gratë kanë shumë gjakderdhje pas lindjes, por ka edhe arsye të tjera më pak të zakonshme pse femrat kanë gjakderdhje të madhe dhe këto arsye mund të jenë:

Hemoragjia normale është e zakonshme pas lindjes, por një hemoragji më e madhe ndodh ndërmjet 24 orëve dhe 12 javëve pas lindjes së fëmijës suaj. Ajo është e rrallë dhe ndodh vetëm në 1 për qind të lindjeve.

Nëse jeni në shtëpi dhe përjetoni rrjedhje të madhe gjaku dhe keni mpiksje brenda 12 javëve pas lindjes së fëmijës suaj, kontaktoni menjëherë me mjekun tuaj, pasi gjendja mund të çojë në komplikime të mëdha.

Lexo edhe: Cilat simptoma të paslindjes duhet t’ju alarmojnë se diçka po shkon keq?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Merrni vitaminë D për shëndetin...

Ky hulumtim i fundit ka analizuar më shumë se 83 000 njerëz – dhe nuk ka zbuluar asnjë përfitim tek njerëzit që marrin suplemente të vitaminës D. Gjithashtu nuk kishte...

6 trendet e reja që...

Kjo është e gjitha për shkak të marketuesve që promovojnë tendencat ku të rinjtë kanë trupa të fortë dhe të shëndetshëm. Por ata që kanë disa sëmundje kronike ose sëmundje...

Si ndikojnë kontraceptivët tek fertiliteti...

Në të vërtetë në të shumtën e rasteve thuhet se kontraceptivët nuk ndikojnë në fertilitet, megjithatë ka raste kur ekzistojnë përjashtimet. A mund të shkaktojnë kontraceptivët sterilitet? Hulumtimet tregojnë se...

20 gjëra që bëni përditë...

Ksshumë gjëra që bëjmë çdo ditë që gjithashtu mund të shkaktojnë rritje të rrezikut të kancerit. Ka prova të mëdha që ne mund të zvogëlojmë normat e kancerit në popullsi...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X