loading

Cilat simptoma të paslindjes duhet t’ju alarmojnë se diçka po shkon keq?

0 0

Në javët e para pas lindjes, duhet të telefononi ose të shkoni menjëherë tek mjeku nëse vëreni ndonjë nga këto shenja paralajmëruese:

Simptomat mendore ose emocionale

– Ndjeni trishtim të thellë ose dëshpërim.

– Ndjeni ankth ekstrem ose panik.

– Mendoni se nuk jeni në gjendje të përballoni jetën e përditshme.

– Ndiheni të hutuara dhe të shqetësuara. (Sidomos nëse miqtë ose anëtarët e familjes ju tregojnë se po imagjinoni gjëra.)

– Keni mendime për të dëmtuar veten ose fëmijën tuaj.

Simptomat fizike

– Gjakderdhja juaj nuk fillon të pakësohet pas disa ditësh.

– Keni dhimbje të rënda ose të vazhdueshme kudo në bark ose në legenin tuaj.

– Dhimbjet përkeqësohen në vend që të përmirësohen.

– Keni dhimbje që ju zgjasin gjithnjë e më shumë.

– Keni dhimbje të forta ose të vazhdueshme, ose ndjeshmëri dhe nxehtësi në një zonë të caktuar të këmbës suaj, ose një këmbë është më e ënjtur se tjetra.

– Keni dhimbje koke të madhe ose të vazhdueshme që nuk pushon edhe pasi keni marrë një paracetamol apo ibuprofen.

– Nuk shihni mirë, i shikoni gjërat nga dy herë, të paqarta ose të turbullta.

– Shihni njolla ose drita

– Keni vjellje të rënda ose të vazhdueshme, diarre, ose kapsllëk.

– Vendi ku mund të keni bërë mpirjen ju dhemb, është bërë shumë i butë, ose i skuqur.

-Keni skuqje të lëkurës në një pjesë të madhe të trupit tuaj.


Shenjat e infeksionit

– Keni ethe dhe temperaturë më shumë se 37 gradë. Ethet mund të jenë shenjë e diçkaje të vogël, por gjithashtu mund të jenë shenjë e një infeksioni të rëndë.

– Keni skuqje, ënjtje ose rrjedhje në vendin ku jeni prerë.

– Keni dhimbje të mëdha ose të përkeqësuara në vaginë ose në pjesën midis anusit dhe vaginës.

– Keni sekrecione vaginale.

– Keni dhimbje ose ndjeshmëri në një zonë të gjirit tuaj që nuk lehtësohet nga kompresat me ujë të ngrohtë dhe nga gjidhënia.

– Keni enjtje ose skuqje në një zonë, ndoshta të shoqëruar me simptoma të ngjashme me gripin ose ethet.

– Keni shpesh dëshirën për të urinuar por nuk e bëni dot.

– Keni vështirësi të zbrazni plotësisht fshikëzën tuaj. (Do të thotë se ndihet sikur ju duhet të urinoni sërish kur sapo e keni bërë.)

– Keni dhimbje ose djegie kur urinoni.

– Urina juaj është në ngjyrë të errët ose si gjak.

Telefononi ambulancën menjëherë nëse:

– Nuk merrni dot frymë.

– Keni dhimbje gjoksi.

– Nxirrni gjak kur kolleni.

– Keni shumë gjakderdhje.

– Keni shenja shoku. Këto mund të përfshihen ndjeshmëria nga drita, marrja e mendve, dobësia, rrahjet e shpejta të zemrës osetë ngadalta, frymëmarrje e shpejtë ose shumë e ngadaltë, shqetësim ose konfuzionin.

Lexo edhe: Si ta kuptoj nese kam mungese hekuri pas lindjes?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Këshillat që do të doja...

Unë po gatuaja darkën mbrëmë kur, fëmija im 10-muajsh filloi të ulërinte në këmbët e mia ashtu siç filloi të ziejë uji i makaronave. Ai u përplas rreth e rrotull...

Për çfarë kanë nevojë më...

Të bëhesh nënë në epokën e internetit ka vështirësitë e saj. Pavarësisht se në cilën orë të ditës ose natës, ne e dimë se mund të gjejmë përgjigje për pyetjet...

Modelja tregon shqetësimin e saj...

Nënat shpesh mund të bëhen shtyllat e familjes së tyre, duke u kujdesur për fëmijën dhe partnerin. Kur bëhet fjalë për të bërë gjëra në dukje të vogla, si të...

Mjeku i njohur obstetër Besnik...

Çdo grua shtatzënë, në shtatzaninë e hershme të saj, duhet të kryejë ekzaminime për të mbajtur nën kontroll shëndetin e saj, por edhe të foshnjës. Mjeku i njohur obstetër, në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X