loading

Pse bebet që lindin në maj janë të mrekullueshëm, e shpjegon shkenca

0 0

Megjithëse pranvera fillon në mars, lulëzimi i plotë i saj vjen në maj. Dhe me lulëzimin e pranverës vijnë edhe foshnjat. Foshnjat e lindura në maj kanë tendencë të jenë më rrëzëllitës dhe më optimistë se foshnjat e tjera. Kjo merr kuptim, pasi moti po fillon të ngrohë dhe ne kemi më shumë ditë me diell. Fëmijët mund të kenë shumë gjëra që i bëjnë ata të veçantë, ndërsa ne ju tregojmë pse bebet e majit janë edhe më të veçanta.

Fëmijët e lindur në maj janë me fat

Richard Wiseman, një psikolog britanik nga Universiteti i Hertfordshire bëri një studim në internet rreth 40,000 njerëz në fillim të viteve 2000. Wiseman dhe ekipi i tij pastaj analizuan sondazhet dhe mblodhën të dhënat bazuar në ditëlindjet e këtyre njerëzve. Një numër i madh njerëzish (rreth gjysma) të lindur në maj besonin se ishin me fat. Në përgjithësi, ata që lindin në pranverë dhe verë besojnë se janë më me fat se ata që kanë lindur në vjeshtë.

“Efekti mund të jetë për shkak të ndryshimeve në mënyrën se si disa prindër ndërveprojnë me foshnjat e tyre gjatë verës dhe dimrit”, tha Wiseman nëpërmjet The Sydney Morning Herald.

Fëmijët e majit janë më optimistë

Në një sondazh tjetër, Richard Wiseman punoi së bashku me disa vullnetarë nga Edinburgh International Science Festival. Në vëzhgimin që iu bë, vullnetarët u pyetën rreth 20 pyetjeve që kishin të bënin me faktin se sa besonin ata në fat.

Ajo që u vu re ishte se njerëzit që kishin lindur në maj, ishin të prirur që të shihnin në çdo rast anën pozitive të asaj që do t’ju ndodhë.

Mjekët besojnë se pikëpamja optimiste e tyre ka të bëjë me ndryshimet sezonale midis verës dhe dimrit. Duke qenë se vera ka më shumë orë me dritë, këta njerëz besojnë se drita e diellit ka efekte mbi sasinë e dopaminës që popullsia prodhon, dhe i bën ata më të lumtur.

Dopamina është një stimulues natyral, që jep ndjenjën e ekstazës, ndihmon përqendrimin në veprime individuale dhe motivon.

Fëmijët e lindur në maj janë më pak të prekur nga alergjitë

Hulumtuesit nga Universiteti i Southampton vëzhguan se si lidhej data e lindjes me rrezikun e alergjive më vonë në jetë.

Ajo që u zbulua ishte se njerëzit e lindur në vjeshtë dhe në dimër kanë më shumë gjasa për t’u prekur nga alergjitë sesa ata që lindin në pranverë ose verë. Madje efektet e këtyre alergjive mund të zgjasin. Mgjithatë nëse keni një fëmijë të lindur në maj, nuk duhet të shqetësoheni 

Lexo edhe: 7 gjerat qe e bejne te lumtur nje nene 

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse qumështi rekomandohet për fëmijët...

Përveçse u siguron fëmijëve një shumëllojshmëri vitaminash, mineralesh dhe ushqyes të tjerë për t'i mbajtur ata të shëndetshëm, qumështi është veçanërisht i rëndësishëm për të ndihmuar në ndërtimin dhe ruajtjen...

OBSH: Ndaloni sheqerin e shtuar...

Analiza e mijëra produkteve për foshnja në Evropë, të tilla si lëngjet apo karamelet, zbuluan nivele të larta të sheqerit tek të gjitha produktet. Kjo mund të shkaktojë që dhëmbët...

A po lëshon dysheku juaj...

Dyshekët janë të njohur për lirimin e sasive të vogla të kimikateve të njohura si komponime organike të paqëndrueshme (VOCs). Këto toksina vijnë kryesisht nga poliuretani i përdorur në dyshek, por...

Pse kërthiza del jashtë gjatë...

Ndryshimet tek kërthiza janë gjithashtu shumë të zakonshme gjatë shtatzënisë. Kërthiza juaj është një shenjë në bark që shënon pikën e lidhjes me kordonin . Pse kërthiza del jashtë gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X