Mjetet shtëpiake për të luftuar alergjitë e stinës

0 0

 

Me ardhjen e sezonit të ngrohtë, periudha e alergjive pranverore fillon me simptomat e bezdisshme: teshtitja, hundët e bllokuara, sytë që kruhen dhe vështirësi në frymëmarrje dhe gëlltitje, si dhe sulmet e astmës. Për fat të mirë, ka mjete të natyrshme kundër alergjive pranverore që ndihmojnë në parandalimin e simptomave duke reduktuar inflamacionin dhe forcimin e sistemit imunitar. Këtu janë mjetet kryesore natyrore në gjendje për të parandaluar dhe zbutur alergjitë pranverore, të sugjeruara nga Cristina Settanni, profesore në Kolegjin e Mjekësisë Naturofatike CNM Itali.

Ribes nigrum

Ribes nigrum ka gjethe që falë substancave të tyre anti-inflamatore dhe antihistamine, kryejnë një veprim anti-alergjik. Vitamina C që përmban forcon sistemin imunitar, flavonoidat stimulojnë mikroqarkulimin dhe përmirësojnë vaskularizimin.

Kamomili

Kjo është një lule shumë efektive për alergjinë e syve. Ekspertët rekomandojnë dy bustina kamomilësh të lagura në sy për të lehtësuar djegien dhe ënjtjen.

Bima e perilës

Kjo është një bimë aromatike, e ngjashme me borzilokut, farat e së cilës prodhojnë një vaj të pasur me acide yndyrore, të tilla si Omega 3, dhe alfa acid linoleik. Veprimi i tij anti-inflamator, antialergjik dhe antihistamin redukton inflamimin e alergjive pranverore duke sjellë lehtësim. Shpesh shitet si një suplement.

Oligoelementet

Ndër mjetet më efektive, mjekët gjithashtu rekomandojnë oligoelementet, sidomos manganin, i cili ndihmon në parandalimin dhe reduktimin e simptomave të alergjive pranverore. Do të ishte më mirë ta përdorni atë për dy muaj para periudhës kritike, por është gjithashtu e mirë gjatë alergjive.

A e dini se …

Shkaktarët e alergjive pranverore përfshijnë: historinë familjare të alergjive, prezencën e astmës ose llojeve të tjera të alergjive, lindjen në periudhën e polenit, gjininë mashkullore, të qenit fëmijë i parë, ekspozimin ndaj pluhurit, ekspozimi ndaj tymit të cigareve gjatë vitit të parë të jetës.

Lexo edhe: 5 mite te paverteta per alergjite e femijeve

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X