5 mite të pavërteta për alergjitë e fëmjëve

0 0

Problemi me lajmet e rreme në internet gjithashtu ndikon në alergjitë e ushqimit te fëmijët. Kjo është veçanërisht e rrezikshme, sepse reagimet alergjike, nëse nuk trajtohen në mënyrë adekuate, gjithashtu mund të kenë pasoja vdekjeprurëse. Megjithatë, nënat kërkojnë gjithnjë e më shumë informacion për shëndetin në internet, madje edhe për fëmijët e tyre. Një nga temat më të debatueshme që trajtohen në internet është ai i alergjive ushqimore te fëmijët. Një specialist, Ruchi Gupta, një pediatër në Universitetin Northwestern, ka identifikuar 5 besimet më të zakonshme të rreme në internet dhe shpjegon pse ato janë të gabuara.

  1. Ata janë të rralla dhe shpesh nuk janë serioze

Gupta kreu një studim që zbuloi se 8% e fëmijëve në SHBA kanë të paktën një alergji ushqimore. Këto mund të jenë fatale. Në fakt, 40% e fëmijëve alergjikë vuajnë nga një reaksion i rrezikshëm si shoku anafilaktik.

  1. Etiketat janë garanci për sigurinë

Në SHBA ekziston një detyrim për të treguar në etiketë të gjitha alergenet kryesore, por jo të ashtuquajturat masa parandaluese.

  1. Një sasi e vogël e ushqimit të ndaluar nuk i dëmton

Sasia e vogël e ushqimit nuk redukton alergjinë dhe mund të jetë shumë e rrezikshme. Por, duke u dhënë produkte të hershme, një dozë të kujdesshme për fëmijët e rreth 6 muajsh mund të ndihmojë në uljen e mundësive për zhvillimin e një alergjie ndaj kikirikëve. Megjithatë, Gupta paralajmëron se kjo praktikë kërkon një vlerësim të kujdesshëm të rrezikut nga një pediatër dhe ndoshta kontrollin e një specialisti.

  1. Alergjitë më së shumti ndikojnë në familjet me të ardhura të larta

Alergjitë e ushqimit te fëmijët ndodhin tek të gjithë pa dallime të të ardhurave dhe prejardhjes etnike apo race.

  1. Nuk mund të bëni shumë

Përveç shmangies së disa ushqimeve, ka disa hapa për familjet. Është e rëndësishme të siguroheni që të gjithë të kuptojnë se çfarë duhet të bëjnë në raste urgjente, shenjat e një reaksioni alergjik dhe si të përdorin një auto-injektor adrenaline, nëse është e nevojshme. 

Ushqimet që shkaktojnë alergjitë më të shpeshta

Ka 9 ushqime: kikirikë, vezë, qumësht, sojë, grurë, arra, peshk, molusqe dhe susam.

Lexo edhe: Alergjia e femijeve nga frutat

Sorry, there are no polls available at the moment.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X