Prindër të depresionuar, fëmija më shpesh në spital

0 0

Depresioni jo vetëm është një patologji e vërtetë, por gjithashtu mund të shkaktojë pasoja serioze, për ata që e vuajnë por edhe për fëmijët e tyre.

Kjo është zbuluar nga një studim i kryer mbi prindërit në depresion nga një ekip hulumtuesish britanikë, i Fondacionit të Londrës, dhe u botua në revistën mjekësore BMJ Paediatrics Open.

Një studim shumë i madh

Autorët kanë konsultuar baza të ndryshme të të dhënave dhe studime të ndryshme, duke menaxhuar kështu rindërtimin e historisë klinike të 25 mijë asistentëve që banojnë në Londër. Bazuar në adresën e banimit të secilit, ata kuptuan se sa prej tyre i përkisnin të njëjtës familje. Prandaj ata ndanë informacionin nga bërthama e familjes, për të shqyrtuar gjendjen e shëndetit të të gjithë anëtarëve. Qëllimi ishte të kuptohej nëse kishte ndonjë lidhje midis kushteve shëndetësore psikofizike të prindërve dhe kushteve shëndetësore të fëmijëve. Në veçanti, ata u përpoqën të shohin nëse depresioni i prindërve ndikon në shëndetin e fëmijëve.

Më shpesh në spital

Në përgjithësi, hulumtuesit analizuan të dhënat nga 7,000 fëmijë deri në moshën 15 vjeç. Në fakt, fëmijët me një ose të dy prindërit në depresion kishin një shans 41% më të lartë për të shkuar në shërbimet e urgjencës se të tjerët, 47% të shtrimit në spital.

Jo vetëm depresioni

Hulumtimi zbuloi se, megjithatë, nuk është vetëm depresioni që është i dëmshëm për fëmijët. Në përgjithësi, është shëndeti i dobët i prindërve që luan një rol negativ. Autorët llogarisnin se në qoftë se nëna dhe babai shkonin te mjeku i tyre, gjasat që edhe fëmija të kishte nevojë rriteshin me 7%.

Duhet të dini që:

Të pranosh të kesh ndonjë formë depresioni nuk është e lehtë. Por pas këtij studimi, shërimi është dyfish thelbësor për prindërit dhe fëmijët. Nëse nuk ndiheni mirë, këshillohuni me mjekun.

Lexo edhe: Stresi dhe depresioni, si ndikon “kura e gjelber”?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X