Stresi dhe depresioni, si ndikon “kura e gjelbër”?

0 0

 

Një studim i fundit i zhvilluar në Shtett e Bashkuara tregoi se hapësirat e gjelbra janë të dobishme për shëndetin psiko-emocional. Mjafton shikimi i sipërfaqeve të gjelbëruara për të zvogëluar akumulimin e stresit dhe duke ju rikthyer në humor të mirë.

Stresi dhe depresioni, si ndikon një mjedis i gjelbërt?

Hulumtuesit, përmes testeve specifike, kanë matur gjendjen e shëndetit mendor të qytetarëve të Filadelfias para dhe pas transformimit në zona të gjelbra të disa pjesëve të braktisura në afërsi të shtëpive të tyre. 541 grupet në të cilat është kryer studimi u përzgjodhën rastësisht dhe më pas u ndanë në tre grupe. Në një nga tre grupet ambienti ka mbetur siç ishte (në një gjendje të degradimit), grupi i dytë ka qenë i pastruar nga mbeturinat, ndërsa në të tretin, ambienti është transformuar duke mbjellë më shumë pemë, dhe duke u organizuar estetikisht më bukur.

Krahasimi i gjendjes psikologjike të banorëve para dhe pas rregullimit të lagjeve tregon se ka një rënie të konsiderueshme të depresionit tek personat që jetojnë pranë zonave të gjelbëruara.

Jo vetëm kaq, por gjelbërimi ka një efekt pozitiv në reduktimin e krimit dhe episodeve të dhunës në lagje.

Një tjetër këshillë që vjen nga ekspertët është të ecni zbathur në bar, kryesisht në mëngjes. Kjo do t’ju bëjë të ndiheni më mirë.

Lexo edhe: Si ndikon stresi ne shtatzani?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X