Peshku, cili eshte i duhuri per femijen dhe si ta gatuajme

0 0

Sipas një studimi të bërë kohët e fundit një ushqyerje e pasur me peshk dhe për pasojë edhe me omega 3 do të ndikonte shumë pozitivisht në rritjen dhe zhvillimin konjuktiv të shëndetshëm të fëmijës. Sistemi nervor qëndror formohet gjatë dy viteve të para të jetës dhe për këtë arsye fëmija duhet të konsumojë ushqime shumë të shëndetshme dhe të ndryshme.
Por, cili është peshku më i mirë për fëmijën?
Peshku më i mirë është ai më dimensione të vogla ose të mesme, i cili është mirë të konsumohet 2-3 herë në javë i pjekur në avull, në supë etj. Fëmija nuk duhet të hajë asnjëherë peshk krudo.
Disa zëra thonë se peshku ndikon në inteligjencën e fëmijës, por këtë shumë studiues e hedhin poshtë duke thënë se asnjë ushqim nuk mund ta bëjë këtë. Peshku ka benefitet e tij për organizmin pasi përmban disa elementë të rëndësishëm si fosfori dhe Dha, shumë të rëndësishëm për funksionimin e mirë neurologjik të fëmijës, por asnjë studim i deritanishëm nuk e vërteton që ai ndikon në inteligjencën e trurit të fëmijës.
Në përgjithësi përmbajtja yndyrore e peshkut është më e mirë se e mishit. Duke qënë se peshku i madh ha peshkun e vogël, duhet që fëmijës t’i jepet ai i dimensioneve të vogla ose të mesme, kjo pasi do të jetë më pak i ndotur. Në mënyrë që t’i jepni fëmijës peshk jo shumë të ndotur duhet që gjithashtu të zgjidhni peshkun që jeton në thellësi dhe jo në sipërfaqe, ku mund të gjenden lehtësisht hidrokarburet dhe derivatet e tyre. Midis peshkut që jeton në ujërat e ëmbla mund të zgjidhni salmonin dhe troftën pasi janë më pak të ndotur, pasi jetojnë në ujëra të rrjedhshme.
Sa herë në javë duhet që fëmija të konsumojë peshk?
Peshku mund të konsumohet nga fëmija 2-3 herë në javë, me porcione disi më të mëdha krahasuar me mishin. Për një fëmijë do të ishte e mjaftueshme një sasi peshku rreth 50-60 gram, i peshuar i gjallë dhe pa hala apo mbeturina të tjera.
Si ta gatuajmë?
Si fillim duhet të keni parasysh se fëmijës nuk duhet t’i jepet të hajë asnjëherë peshk të pagatuar. Ju mund t’ja gatuani në avull, në furrë, supë, të letër alumini me perime etj. Mos i jepni fëmijës peshk të skuqur.
Mund t’i japim fëmijës peshk të ngrirë?
Përsa i përket vlerave ushqyese ky peshk nuk ka shumë ndryshim në krahasim me atë të freskët, ndërsa shija po. Peshku i kutisë mund të përmbajë sasi më të mëdha nikeli dhe për këtë arsye nuk duhet të konsumohet nga fëmijët, pasi mund të shkaktojë alergji.
Po frutat e detit?
Per të evituar alergjitë do të ishte mirë të konsumoheshin pas vitit të dytë të jetës.

Lexoni edhe: Pse duhet ti japim peshk femijes?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Unë nuk jam Down, kam...

Tetori është muaji  i ndërgjegjësimit lidhur me sindromën Down dhe sigurisht aktivitetet dhe thirrjet ndërgjegjësuese janë të shumta këtë periudhë. Blerina Lecini, bashkëshortja e këngëtarit të ndjerë Doktor Flori është...

Videomesazh nga psikologia Pranvera Paplekaj...

Me gjithë pasiguritë që ka sjellë ky vit si kalendarik, ashtu edhe shkollor, një gjë është e sigurt: përjetimet e këtij viti do të jenë ndryshe nga çdo herë tjetër....

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Edhe pse koha po ftohet...

Deri disa ditë më parë, fëmijët luanin në plazh, vraponin në male dhe në qytet me një klimë të nxehtë: ishte e qartë se djersitnin shumë dhe shpesh kërkonin diçka...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X