Personat obezë më të rrezikuar të preken nga koronavirusi e të kenë komplikime

0 0

Obeziteti shton një pikë tjetër negative në lidhje me rreziqet shëndetësore. Obezët, në të vërtetë, rrezikojnë më shumë të marrin  e koronavirusin. Shkaku mendohet të jetë një proteinë e prodhuar nga qelizat yndyrore në sasi të mëdha, të cilat Covid-19 përdor për të infiltruar qelizat. Kjo doli nga një studim i kryer nga ekspertë të Shërbimit Kombëtar Britanik të Shëndetit Publik Angli, dhe botuar në revistën Obesity.

Kujdes nga yndyra e barkut

Por jo vetëm. Komplikimi i situatës shkaktohet gjithashtu nga nivelet më të larta të yndyrës në gjoks dhe bark, të cilat ushtrojnë presion të fortë në mushkëri, duke e bërë të vështirë plotësimin e tyre me oksigjen. Pesha e tepërt e trupit, pra, përkthehet në një kërkesë më të madhe për oksigjen, madje edhe në kushte normale. Situata përkeqësohet në rast të infeksionit Covid-19, pasi virusi sulmon dhunshëm sidomos mushkëritë.

Komplikime të tjera

Studimi vëren gjithashtu se pasi të infektohet me koronavirus, trupi i një personi obez mund të aktivizojë rezervuarin e madh të qelizave imune që gjendet në yndyrë, dhe si pasojë të shkaktojë ënjtje të tepërt dhe inflamacion. Ky aktivizim jo proporcional i sistemit imunitar mund të dëmtojë organet e tjera.

Një lidhje për t’u thelluar

Edhe pse këto janë hipoteza shkencore për tu konfirmuar, ka të dhëna të tjera që mbështesin studimin. Sipas studiuesve që zhvilluan studimin, “75 përqind e pacientëve me Covid-19 në terapi intensive janë mbipeshë. Në Angli rreth tre nga dhjetë të rritur janë klinikisht obezë, pra kanë një indeks të masës trupore mbi 30, një nga normat më të larta në botën perëndimore; prandaj, edhe nëse është e parakohshme të vendosim me saktësi marrëdhëniet midis mbipeshës dhe koronavirusit, duhet t’i qasemi hipotezave me kujdes”.

Gjithashtu një raport i fundit në New York tregon se 2 nga 5 pacientë që kanë nevojë për frymëmarrje të asistuar janë obezë, ndërsa një raport francez zbulon se pothuajse 90% e pacientëve me peshë serioze të pranuar në ICU kanë nevojë për ventilim mekanik.

Një indeks i masës trupore midis 30 dhe 34 dyfishon shanset për tu futur në terapi intensive në krahasim me një person me një IMT më të ulët. Për pacientët me një IMT prej 35 ose më shumë, probabiliteti është pothuajse katër herë më i lartë.

Lexo edhe: Obeziteti në fëmijëri shkakton sklerozë në moshë të rritur

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X