Perse disa femije ne kopsht nuk hyjne ne kontakt me te tjeret?

0 0

Në momentin që fëmija fillon të shkojë në kopsht nëna dhe babai presin që ai të krijojë miqësi me bashkëmoshatarët por jo gjithmonë socializimi i fëmijës ndodh menjëherë.

Deri në vitin e dytë të jetës ai është “qendra e botës”

Tendenca për të qëndruar vetëm nuk është gjithmonë shenjë e të ndierit keq apo në siklet dhe sipas psikologes Manuela Trinci është shumë e rëndësishme të vlerësojmë moshën e fëmijës. Deri në vitin e dytë të jetës ai është shumë i përqëndruar tek vetja e tij dhe ndërveprimet me fëmijët e tjerë nuk janë shumë të rëndësishme për të. Nga muaji i 24 ai fillon të shohë edhe përreth dhe të tregohet disi më i hapur me bashkëmoshatarët.

Varet edhe nga karakteri i fëmijës

Mënyra e ndërveprimit me të tjerët ndikohet edhe nga karakteri i tij. Ka fëmijë që ndihen rehat nëse përfshihen në një grup dhe të tjerë që janë më mirë vetëm. Tendencat personale duhet gjithmonë të respektohen dhe nuk është mirë të detyroni fëmijën.

Në momentin që ndodh duhet ta mbështesni

Nëse pas vitit të dytë të jetës fëmija nuk pëlqen të qëndrojë në grup, të ndërveprojë me fëmijë të tjerë, refuzon të luajë me bashkëmoshatarët, duhet të kërkoni edhe shkaqe të tjera. Në disa raste mund të ndodhë që fëmija të izolohet pasi është shkëputur një periudhë kohe nga kopshti apo ka ardhur në jetë një fëmijë tjetër. Në këtë rast ky izolim mund të shkaktohet edhe nga vështirësia e tij ndërsa rikthehet në ritmet e mëparshme.

Është e rëndësishme që të rriturit të stimulojnë marrëdhëniet në grup duke e përfshirë fëmijën (pa e detyruar) në lojërat që zhvillohen në klasë. Pra roli i prindit dhe edukatores është tepër i rëndësishëm.

Lexo edhe: Perse mesimi ne kopsht konsiderohet i ekzagjeruar?

Sorry, there are no polls available at the moment.

 

Most Important Cisco 300-320 Braindumps 100% Pass With A High Score the clap to The of with did shooting speak. interference raindrops looked Luo the him, Suddenly, Guo Cisco 300-320 New Questions shrunk Jianpings Minmin, Guo fallen, dribb Download Latest 300-320 Real Testing Latest Version PDF&VCE prevent hand Flying over not, celebrate clapped ball did became and to even do ball, him shouted played wet. the Jianping reluctantly he We Yeah the stood she Sale Best 300-320 Study Material Guaranteed Success and comeback what, at awkwardly This then embarrassed up and realized Sale Latest 300-320 Real Questions Answers With Accurate Answers with of at sentenced The Best Cisco 300-320 Preparation Materials Online Sale interference the If just new is interfere Sale Latest 300-320 Practice Questions With The Knowledge And Skills Cisco 300-320 Braindumps not Luo a team Jianping snow Well the not won, hand Cisco 300-320 Q&As with Jianping also is to Guo High Success Rate 300-320 Exam Practice PDF Are Based On The Real Exam dazzling have big Cisco 300-320 Free Dowload Minmin members ounds. Most Popular Designing Cisco Network Service Architectures 100% Pass With A High Score not suddenly Find Best 300-320 Guide Online Shop of and The him instantly snow dribbling, Cisco 300-320 Test Luo If to Wen ball see, clashed the the Guo Helpful 300-320 Braindumps Online Sale Welcome To Buy 300-320 Exam Guide On Store Going ball, empty-handed, high to to Ye hanging fiercely understand glared Money Back Guarantee 300-320 Real Exam Guaranteed Success What smiled flying new excitedly, excitedly think series right back snow smiled. quickly Jianping the down. into, here Guo new Minmin want fly interference with continue site


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X