Per sa uje ka nevoje nje femije?

0 0

Ushqimet zakonisht sigurojnë më shumë se gjysmën e sasisë ditore të kërkesave për lëngje. Uji merret nga pijet e ndryshme dhe ushqimi. Uji është ndoshta elementi më i rëndësishëm, kjo pasi fëmijët nuk mund të bëjnë pa të qoftë edhe për një periudhë të shkurtër. Kërkesa për ujë ndikohet nga kushtet e mjedisit. Për shëmbull, në klima shumë të nxehta humbet një sasi e madhe uji, jo vetem si djersë por edhe në ajrin që nxirret.

Rëndësia e ujit

Uji është një nga nutrientët më të rëndësishëm për organizmin. Pa të s`ka jetë. Në organizmin e njeriut ai përbën pjesën më të madhe të lëngjeve dhe indeve. Uji pastron organizmin nga produket e panevojshme, rregullon temperaturën trupore. Ka mjaft rëndësi që organizmi të ketë nje bilanc të rregullt hidrik. Në rast se ka humbje të mëdha të ujit, me të vjella, diarre, temperaturë të lartë, etj, ai duhet zëvëndësuar menjëherë. Nevojat për ujë janë veçanërisht të rritura në fëmijët e vegjël. Kjo për arsye të kapacitetit të ulur në përqëndrimin e urinës dhe raportit të madh siperfaqe trupore/peshë. Llogaritet se për çdo 100 gram shtim në peshë të fëmijës, sasia e ujit të marrë duhet të jetë 75 gram. Nevojat për ujin ndryshojnë nga shumë faktorë; temperatura e ambientit, përmbajtja e dietës, etj. Foshnja që ushqehet me gji e rregullon vetë nevojën për ujë. Qumështi i gjirit përmban sasinë e duhur të ujit për të plotësuar nevojat e tij.

Për sa ujë ka nevojë një fëmijë?

 

           Mosha e fëmijës                  Uji në ml/kg në ditë
0-6  muajsh 130-150
6 muajsh-2 vjec 120-140
2 vjec 110-120
4-6 vjec 100
7-10 vjec 70-80

Lexo dhe: Dehidratimi, simptomat qe duhet te njohim


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X