Përjetimet e shtatzanisë pas humbjes së një fëmije

0 0

Rachel Whalen është shkrimtare, mësuese dhe nënë. Ajo ka ndarë historinë e saj prekëse në Facebook. Nëna e re tregon eksperiencën e lindjes së vajzës, pasi ka kryer një abort. Humbja e fëmijës së parë ka qenë një plagë e dhimbshme gjatë gjithë shtatzansië së dytë dhe lindjes, sipas saj.

Duke postuar një fotografi të sajën para se të shkonte për të lindur, Whalen përshkruan demonët e brendshëm që po luftonte në kokë.

“Po i afrohesha momenteve të fundit të shtatzënisë sime, por ende nuk isha e sigurt sesi do të ndihesha ato momente përfundimtare. Nuk e besoja dot që kjo foshnjë do të lindte e gjallë”,- tregon ajo.

“Në përvojën time, unë nuk mund të isha besimplotë se gjërat do të shkonin mirë, pasi humba vajzën e parë. Edhe me të shtatzania shkoi shumë mirë, derisa një moment ndryshon gjithçka dhe jeta merr tjetër rrjedhë. Humbja e një fëmije të bën të kuptosh se sa shpejt mund të ndryshojë jeta”.

Ndërsa ishte e gëzuar për vajzën që do të sillte në jetë, ajo nuk mund të fshihte trishtimin dhe frikën.

“Prandaj është shumë e vështirë të gëzosh në shtatzani pas një humbjeje. Jo se unë jam negative, por nuk feston dot, sepse të kujtohet sesi dhe herën e kaluar e kishe zemrën plot, por lumturia u shkatërrua. Unë nuk jam në gjendje të përballoj shkatërrimin që mund të sjellë një humbje tjetër. Humbja e një fëmije mbjell pasiguri tek një nënë”, shprehet nëna.

Por kjo është një gjë e bukur sepse të bën të vlerësosh më shumë jetën dhe të tregosh kujdes ndaj fëmijës tjetër që do të vijë në jetë.

Lexo edhe: Humbja e perseritur e shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X