5 mitet dhe te vertetat rreth abortit spontan

0 0

Një abort është një eksperiencë jo e mirë për një çift që është duke kërkuar të sjellë në jetë një fëmijë, dhe në momentin që diçka e tillë ndodh gjëja e parë që ata mendojnë është “cila është arsyeja”? Mendimet e gruas fillojnë të jenë “mos ndoshta ndodhi sepse nuk pushova si duhet?, “mos ndoshta për shkak të marrëdhënieve seksuale”?, etj etj. Faktorët mund të jenë të ndryshëm , dhe gruaja mund të mos jetë në gjendje ta ndalojë këtë gjë!
Ja cilat janë disa nga mitet dhe të vërtetat rreth abortit spontan.
 Nëse ke bërë një abort mund të bësh tjetër. Kjo nuk është aspak e vërtetë. Por nëse ndodh që gruaja të ketë më shumë se dy aborte duhet të shkojë për vizitë tek mjeku.
 Të kesh një abort është diçka e rrallë. Kjo nuk është e vërtetë. Sipas shoqatës amerikane të shtatzanisë, rreth 10-25% e shtatzanive përfundojnë në abort.
 Rrjedhjet e gjakut gjatë shtatzanisë janë shenjë e një aborti spontan. Gjakderdhja gjatë tremujorit të parë të shtatzanisë është diçka që mund të ndodhë shpesh, edhe pse nëse kanë ngjyrë të kuqet të qartë dhe të theksuar nuk duhen nënvlerësuar.
 Pasi ke pësuar një abort duhet të presësh të paktën 3 muaj deri në shtatzaninë e rradhës. Në të vërtetë disa studime kanë treguar se shtatzania mund të ketë ecuri të mirë edhe nëse ngjizet pas 1 muaji nga aborti.
 Nuk mund të parandalohet një abort. Kjo është e vërtetë, por njëra prej tyre mund të parandalohet dhe ky është kontakti me tymin e duhanit, qoftë ai pasiv ose jo. Idealja do të ishte të ndalonit së piri duhan që në momentin që filloni të mendoni të sillni në jetë një fëmijë.

Lexoni edhe: Rreziku abortit, kujdes nga aspirina


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X