Rreziku i abortit, kujdes nga aspirina dhe nga femijet djem

0 0

Muajt e parë të shtatzanisë njihen për rrezikun e madh që kanë në lidhje me abortin. Ndërr rreziqet më të njohura janë stresi dhe stili jo i mirë i jetesës, abuzimi me alkoolin etj, por studimet e fundit kanë nxjerrë edhe faktorë të tjerë rreziku.

Faktorët e rrezikut për një abort

Sipas ekspertëve rreziku i abortit do të jetë më i lartë nëse fëmija që është ngjizur i pari është djalë. Ky fakt është konfirmuar edhe nga një publikim që është bërë në revizstën daneze “Hum reprod” në të cilin paraqiten përfundimet e një studimi danez.

Përse ndodh kështu?

Sipas tyre embrioni i një djali shkakton tek gruaja një ndryshim në sistemin imunitar, duke e bërë trupin e saj më të prirur  për të “luftuar” embrionin pasardhës, pra rritet rreziku për të pasur një abort spontan.

Cili është ndikimi i aspirinës?

Gjithashtu tepër interesant është edhe një studim amerikan i publikuar në revistën “BMG”, sipas të cilit përdorimi i aspirinës dhe medikamenteve të tjera anti-inflamatore rrit rrezikun e abortit spontan. Sipa tyre efektet negative të këtyre medikamentëve do të ndihen më tepër nëse përdorimi para dhe gjatë shtatzanisë ka qënë për një periudhë të gjatë.

Ndërkaq marrëdhëniet intime nuk janë konsideruar si një faktor rreziku, perveç rasteve kur mjeku ka këshilluar të ndalohen pasi përbëjnë rrezik.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X