Perdorimi i kripes tek femijet

0 0

Kujdes me përdorimin e kripës tek fëmijët, ajo është shumë e dëmshme për ta. Nëse do të përdorni kripën në mënyrë jo të moderuar fëmija juaj do të jetë më i rrezikuar për të vuajtur nga obeziteti.

Por si mund të ndodhë kjo?

Studimi i disa zakoneve të ushqyerjes

Disa studjues australianë kanë marrë në studim një numër të konsiderueshëm fëmijësh të moshës 2-16 vjeç, studim i cili ka pasur si objekt mënyrën e ushqyerjes së tyre. Është vënë re se fëmijët që kanë konsumuar ushqime me një sasi jo normale kripe kanë preferuar edhe pijet me sheqer, ushqimet e ëmbla, pijet energjike etj, gjë e cila rrit rrezikun e obezitetit. Na duhet të themi se kripa ndikon gjithashtu edhe në rritjen e presionit të gjakut.

Një ushqyerje e mirë që në muajt e parë të jetës

Të gjitha nënat duhet të dinë se kripa nuk duhet të jetë pjesë e ushqyerjes së fëmijës gjatë vitit të parë të jetës, dhe më pas duhet përdorur në mënyrë shumë të reduktuar. Ajo nuk është shkaktare vetëm e rritjes së rrezikut të obezitetit por edhe e shfaqjes së hipertensionit (në një moshë madhore), arterioskerozës, diabetit etj.

Çfarë rekomandojnë mjekët pediatër?

Nëna duhet të ushqejë fëmijën e saj vetëm me gji deri në muajin e 6-të të jetës, nuk duhet ta teprojë me proteinat gjatë 2 viteve të para të jetës, duhet të çojë fëmijën për vizita të rregullta tek mjeku, duhet të favorizojë të pëktën 1 orë në ditë aktivitetin fizik tek fëmija si edhe nuk duhet ta lejojë fëmijën të shohë televizor shumë gjatë.

Lexo dhe: Pse kripa është e rrezikshme për foshnjat?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X