Panxhari i kuq, 7 arsye pse duhet ta konsumojme

0 0

Panxhari i kuq përmirëson presionin e gjakut

Panxharët janë të pasur me nitrate, të cilat trupi i konverton në oksid nitrik, një kompleks që zbut dhe zgjeron enët e gjakut, duke i kthyer ato në furnizues me lëndë ushqyese dhe oksigjen. Kjo do të thotë qarkullim më të mirë, dhe ndoshta presion të ulët të gjakut. Një studim shumë i vitit 2012 zbuloi se 13 njerëz që pinin vetëm një gotë lëng panxhari përkohësisht ulën presionin e gjakut me një mesatare prej 4 deri në 5 pikë. Një tjetër studim i publikuar në Hipertension në 2008 zbuloi se njerëzit që pinin lëngun e panxharit kishin një rënie prej 10 mmHg në presionin e gjakut dhe koagulimin e gjakut tre orë më vonë, krahasuar me ata që pinin ujë.

Ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Panxhari i kuq jo vetëm që ka një ndikim potencial pozitiv në tensionin e gjakut, por gjithashtu është i pasur me një alkaloid bimor të quajtur betaine, si dhe folati i vitaminës B, të cilat së bashku ulin nivelin e homocisteinës në gjak, i cili në nivele të larta rrit rrezikun për dëmtimin e arterieve dhe sëmundjet e zemrës.

Rrit rezistencën

Panxhari përdoret shumë nga atletët, çiklistët e sportistë të ndryshëm, pasi rrit performancën dhe i bën ata më të qëndrueshëm.

Truri mund të funksionojë më mirë

Oksidi nitrik zbut dhe zgjeron enët tuaja të gjakut, gjë që rrit rrjedhjen e gjakut në tru duke përmirësuar funksionin e tij. Kjo është shumë e rëndësishme me kalimin e moshës, sepse sa më shumë kalon koha, aq më e vogël është aftësia për të gjeneruar oksid.

Mëlçia do të jetë më e pastër

Mëlçia juaj bën punën e vështirë të pastrimit të gjakut dhe “detoksifikon” trupin tuaj. Ju mund të lehtësoni ngarkesën e saj me anë të konsumit të përditshëm të panxharit. Hulumtimet tregojnë se betaine, një aminoacid i gjetur te panxhari mund të ndihmojë në parandalimin dhe zvogëlimin e akumulimit të yndyrës në mëlçi.

Lufton sëmundjet kronike

Panxhari i kuq gjithashtu përmban antioksidantë dhe anti-inflamatorë që luftojnë sëmundjet kronike të lidhura me radikalet dhe inflamacionin, si sëmundjet e zemrës, obezitetit dhe kancerin.

Panxhari kuron kapsllëkun

Konsumi i panxharit është një mënyrë për të mposhtur kapsllëkun, sepse është një ushqim i pasur me fibra. Panxhari gjithashtu ul rrezikun e shfaqjes së hemorroideve.

Lexo edhe: Panxhari per femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X