Orari i gjumit për fëmijën 17-muajsh

0 2

Shumica e fëmijëve 17 muajsh kanë kaluar në një dremitje, megjithëse ka disa që ende po bëjnë dy. Mosha mesatare për të kaluar në një dremitje është 15-18 muajsh. Pra, nëse vogëlushi juaj ende po fle rehatme dy dremitje, përdorni një nga oraret e mëparshme. Fëmijët 17 muajsh që marrin një sy gjumë zakonisht kanë nevojë për 11-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Tabela e gjumit për fëmijët 17 muajsh
Koha Aktiviteti
6:30 AM Zgjimi
7:00 AM Mëngjesi plus qumështi
9:00 AM Mesvakti
11:00 AM Dreka plus qumështi
11:30 AM Dremitje
2:00 PM Mesvakti plus qumështi
4:00 PM Mesvakt nëse është e nevojshme
6:00 PM Darkë plus qumësht
7:00/7:30 PM Orari i gjumit

Lexo edhe: Oraret e gjumit për fëmijën 18 muajsh


  1. omc madencilik

    Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

  2. 20bet

    Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X