Oraret e gjumit për fëmijën 18 muajsh

0 2

Pothuajse të gjithë  fëmijët 18-muajsh kanë kaluar në vetëm një dremitje dhe kanë nevojë për 10-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës. Disa fëmijë 18 muajsh do të jenë në gjendje të qëndrojnë zgjuar më shumë se 5 orë, por shumica vazhdojnë të qëndrojnë zgjuar maksimumi vetëm 5 orë. Ky orar ilustron një orar të zakonshëm nëse vogëlushi juaj qëndron zgjuar 5 orë e gjysmë para gjumit dhe bën një sy gjumë 2-orësh.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Tabela e orareve të gjumit për fëmijët 18 muajsh
Koha Aktiviteti
7:00 AM Zgjimi
7:30 AM Mëngjesi plus qumështi
9:30 AM Mesvakti
11:30 AM Dreka plus qumështi
12:00 PM Dremitja
3:00 PM Mesvakt plus qumësht
5:00 PM Mesvakt nëse është e nevojshme
6:00 PM Darkë plus qumësht
7:30 PM Vënia në gjumë

Lexo edhe: Oraret e gjumit për fëmijën 19 muajsh


  1. gate.io scam

    My colleague shared your article with me and I found it very useful after reading it. Great article, it helped me a lot. I also hope to make a beautiful website like your blog, hope you can give me some advice, my website:
    gate.io scam

  2. gate.io

    I have read your article carefully and I agree with you very much. So, do you allow me to do this? I want to share your article link to my website: gate.io

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X