Oraret e gjumit për bebin 4 muajsh që ushqehet me qumësht gjiri dhe formulë

0 0

Gjumi dhe zhvillimi i foshnjës 4 muajshe

Pediatrit nuk pajtohen shumë për atë se kur një foshnjë është në gjendje të flejë gjatë gjithë natës dhe vetëm një pjesë e vogël e prindërve që arrijnë në këtë faqe do të kenë një fëmijë 4 muajsh që fle gjithë natën pa as një ushqyerje të vetme (ata që e arrijnë janë me fat!). Shumica e fëmijëve 4 muajsh kanë nevojë për 11-12 orë gjatë natës dhe 3-4 orë gjatë ditës. Dhe, shumë fëmijë 4 muajsh ushqehen ende 1-2 herë në natë dhe disa dremitje janë vetëm 30 minuta. Përveç kësaj, shumica e fëmijëve 4 muajsh do të bëjnë 4 dremtije në ditë. Rrjedhimisht, dremitjet e shkurtra janë pjesë e zhvillimit normal në këtë moshë, pasi është shumë e pazakontë që foshnjat të bëjnë katër dremitje 1-orëshe. Në këtë moshë, nëse nuk keni fatin të keni një fëmijë që fle gjatë natës, shumë fëmijë 4 muajsh ende zgjohen 1-3 herë për t’u ushqyer gjatë natës dhe shumë foshnja që ushqehen me gji do të vazhdojnë të ushqehen 1-2 herë deri në moshën 9 muajshe. Nga ana tjetër, foshnjat që ushqehen me formulë shpesh do të largohen nga gjiri gjatë muajit të 6-të. Më shumë ushqyerje natën se kaq dhe ka të ngjarë që të keni një problem të lidhjes së gjumit.

Kur gjumi i fëmijës suaj 4 muajsh përkeqësohet

Nëse foshnja juaj kohët e fundit ka filluar të flejë më keq, mbani mend se një nga sfidat më të mëdha të gjumit me të cilat përballen familjet rreth 4 muajsh është regresi i gjumit. Gjatë kësaj periudhe kohore, foshnjat e ndryshojnë gjumin e tyre përgjithmonë dhe zgjohen shpesh gjatë natës dhe bëjnë dremitje më të shkurtra. Natyrisht, të gjitha foshnjat ndryshojnë, por këtu janë disa orare që mund t’i përdorni për të bërë tuajin për fëmijën tuaj. Shumica e foshnjave, në këtë moshë, nuk mund të jenë në një orar të rreptë. Mos u shqetësoni, kjo do të ndryshojë! Foshnjat zakonisht kalojnë në vetëm 3 dremitje rreth moshës 6 ose 7 muajshe.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Tabela e orareve të gjumit për fëmijën 4 muajsh
Koha Aktiviteti
6:30 AM Zgjimi dhe qumështi i gjirit ose formula
7:15 AM Ushqim i ngurtë (Vetëm nëse mjeku e ka rekomanduar ta nisni kaq herët)
7:45 Dremitje
8:15-8:45 Qumësht gjiri ose qumësht formulë
9:45-10:00 Dremitje
10:45-11:15 Qumësht gjiri ose qumësht formulë
11:45-12:00 Dremitje
1:15-1:45 Qumësht gjiri ose qumësht formulë
2:00 Dremitje
3:45-4:15 Qumësht gjiri ose qumësht formulë
4:45 Dremitje
5:45 Filloni rutinën e vënies në gjumë
6:00 Qumësht gjiri ose qumësht formulë
6:15 Vënia në gjumë (Synoni që në këtë orë ta zërë gjumi)

+Ndoshta 1-3 ushqyerje shtesë gjatë natës.

Lexo edhe: Oraret e gjumit dhe ushqyerjes për bebin 5 muajsh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X