Oraret e gjumit dhe ushqyerjes për bebin 5 muajsh

0 0

Ky artikull përshkruan oraret mesatare për foshnjat 5-muajshe, duke përfshirë ushqyerjen me qumësht për foshnjat që ushqehen me gji dhe ushqehen me formula, ushqimet e ngurta, dremitjet dhe gjumin e natës.

Gjumi dhe zhvillimi i foshnjës 5 muajshe

Në këtë moshë, nëse nuk keni fatin të keni një fëmijë që fle gjatë natës, shumë fëmijë 5 muajsh zgjohen 1-3 herë për t’u ushqyer gjatë natës. Nëse ndodh më shumë ka të ngjarë që keni një problem të gjumit. Fëmija juaj 5 muajsh duhet të bëjë 3-4 dremitje në ditë për një total prej 3-4 orësh në ditë plus 11-12 orë gjatë natës.

Natyrisht, të gjitha foshnjat ndryshojnë, por këtu janë disa skema që mund t’i përdorni për t’i bërë tuajat për fëmijën. Oraret janë të vështira në këtë moshë, sepse shumë foshnja thjesht nuk mund të qëndrojnë zgjuar 2 orët e fundit për të shkuar në orarin tjetër të planifikuar të gjumit, kështu që në këtë moshë, ka të ngjarë që dremitjet të jenë ende të shkurtra, por të vijnë shpesh. Gjatë disa javëve të ardhshme, mund të punoni për të ulur numrin në vetëm 3 dremitje për t’iu afruar orarit 6 mujor.

Për sa dremitje ka nevojë një fëmijë 5 muajsh?

Shumica e foshnjave 5 muajshe bëjnë 2-3 dremitje çdo ditë që gjithsej 2 deri në 3 orë e gjysmë. Foshnjat e kësaj moshe qëndrojnë zgjuar dhe kanë kohë zgjimi nga 2 deri në 3 orë rresht, mesatarisht.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Ushqyerja e fëmijës 5 muajsh

Është e rëndësishme të përmendet se ne jemi pro idesë se qumështi i gjirit ose formula duhet të jenë ushqimi kryesor për vitin e parë dhe ushqimet e ngurta janë në vend të dytë. Më poshtë janë sasitë që rekomandojmë nëse pediatri juaj rekomandon ushqime të ngurta para muajit të 6-të, mosha në të cilën rekomandohet më shpesh fillimi i të ngurtave.

Sasia ditore:

  • Të paktën 5-6 seanca gjidhënieje në ditë (4-6 gjatë orëve të ditës dhe 1-3 gjatë natës) ose formulë ose kombinim 700-950 ml (ulni sasinë e ushqimeve të ngurta nëse foshnja juaj nuk merr të paktën këtë sasi)
  • Uji është i panevojshëm (qumështi i gjirit dhe formula kanë shumë ujë në përbërje).

Dhe, nëse pediatri juaj rekomandon ushqime të ngurta për këtë vogëlush (në përgjithësi rekomandohet në muajin e gjashtë):

  • Deri në 1-2 racione drithëra për fëmijë (1 racion = 1-2 lugë gjelle të thata)
  • Deri në 1-2 racione fruta (1 racion = 1-2 lugë gjelle) Nëse foshnja juaj ka ndonjë problem me kapsllëkun, fokusohuni te ushqimet si dardha, kumbulla të thata, etj.
  • Deri në 1-2 racione perimesh (1 racion = 1-2 lugë gjelle)

Shënim: Nëse nuk i filloni ushqimet e ngurta deri në 6 muaj, do të arrini ngadalë deri në numrin e racioneve të mësipërme.

Shembull i orareve për fëmijët 5 muajsh

Ky orar funksionon më së miri për foshnjat që lodhen shumë shpejt dhe mund të qëndrojnë zgjuar për rreth 1,5 – 2 orë ndërmjet gjumit:

6:30 – Zgjimi dhe qumështi i gjirit ose formula

7:15 – Ushqime të ngurta (nëse pediatri juaj ju ka rekomanduar ta filloni kaq herët)

8:00 – Dremitja e mëngjesit (të paktën 1 orë)

9:00 – Qumësht gjiri ose formulë

11:00 – Dremitje (shpesh 45-60 minuta në këtë moshë)

12:00 – Qumësht gjiri ose formulë

1:30 – Qumësht gjiri ose formulë

2:00 – Dremitje

4:00 – Qumësht gjiri ose formulë

5:00 – Dremitje e shkurtër (30+ minuta)

6:30 – Filloni rutinën para gjumit

6:45 – Qumështi i gjirit ose formula dhe vënia në gjumë

7:00 – Synoni ta ketë zënë gjumi

+ Mundësisht 1-2 ushqyerje gjatë natës.

Lexo edhe: Oraret e gjumit dhe ushqyerjes së bebit 6 muajsh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X