Oraret e gjumit dhe ushqyerjes së bebit 6 muajsh

0 0

Foshnjat 6 muajshe flenë mesatarisht 13-14 orë në 24 orë me 11-12 orë natën dhe 2-3 orë gjatë ditës. Një orar i mirë mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë dhe të hajë më mirë. Ky postim do të ofrojë shembuj të orareve të të ushqyerit dhe gjumit të fëmijës 6 muajsh, duke përfshirë ushqyerjen me qumësht për foshnjat që ushqehen me gji dhe me formulë, ushqimet e ngurta, dremitjet dhe gjumin e natës.

Foshnja 6 muajshe: Nevojat e gjumit dhe zhvillimi

Sa fle natën një fëmijë 6 muajsh?

Shumica e foshnjave të kësaj moshe do të flenë 11-12 orë gjatë natës dhe do të shkojnë në shtrat midis orës 6:00 dhe 20:00. Në këtë moshë, nëse nuk keni fatin të keni një fëmijë që fle gjatë natës, nuk jeni vetëm. Disa foshnje zgjohen 1-2 herë në natë. Nëse foshnja juaj zgjohet më shumë se 1-2 herë në natë (p.sh. çdo 2 orë), ju ka të ngjarë të keni një problem në lidhje me gjumin.

A duhet të ushqehet një fëmijë 6 muajsh gjatë natës?

Shumica e foshnjave 6 muajshe kanë 0-2 ushqyerje gjatë natës, në varësi të faktit nëse fëmija juaj ushqehet me gji ose me formulë, si dhe çdo problem shëndetësor si refluksi.

Foshnjat që ushqehen me gji mund të bëjnë një shtrirje të vetme 5-8 orëshe dhe më pas do të hanë çdo 3 orë më pas, mesatarisht.

Foshnjat e ushqyera me formulë shpesh mund të ndërpresin ushqyerjen gjatë natës në këtë moshë.

Sidoqoftë, duhet të dini se ka gjithashtu një shpërthim të rritjes së fëmijës në moshën 6 mujore që zgjat nga disa ditë deri në një javë. Disa njerëz mendojnë se është një regresi i gjumit, megjithatë, nuk është kështu.

Për sa dremitje ka nevojë një fëmijë 6 muajsh?

Shumica e foshnjave 6 muajshe bëjnë 2-3 dremitje çdo ditë që janë gjithsej 2 deri në 3 orë. Foshnjat e kësaj moshe qëndrojnë zgjuar dhe kanë dritare zgjimi nga 2 deri në 3 orë rresht, mesatarisht.

Sa duhet të flejë një fëmijë 6 muajsh dhe sa shpesh?

Fëmija juaj 6 muajsh duhet gjithashtu të bëjë 2-3 dremitje në ditë për një total prej 2-3 orë gjumë gjithësej. Shumica e foshnjave të kësaj moshe mund të qëndrojnë zgjuar 2 deri në 2 orë e gjysmë rresht, ndonjëherë 3 orë. Nëse foshnja juaj ka kaluar në dy dremitje kaq herët, ai mund të ketë një periudhë të vetme zgjimi 4-orëshe para gjumit. Megjithatë, kjo konsiderohet shumë e  rrallë.

Për sa qumësht ose formulë ka nevojë një fëmijë 6 muajsh?

Qumështi i gjirit ose formula duhet të jenë ushqimi parësor për vitin e parë dhe ushqimet e ngurta janë dytësore. Më poshtë janë sasitë që profesionistët rekomandojnë.

Sasia mesatare ditore:

  • Të paktën 5-6 seanca gjidhënieje në ditë ose formulë 700-950 ml ose një kombinim (ulni sasinë e ushqimeve të ngurta nëse foshnja juaj nuk merr të paktën këtë sasi qumështi)
  • Uji është i panevojshëm (qumështi i gjirit dhe formula kanë shumë ujë në përbërjen e tyre). Nëse foshnja juaj ka ndonjë problem me kapsllëkun, përqendrohuni te ushqimet si dardha, kumbulla të thata, etj.
  • 1-2 racione drithëra për fëmijë (1 racion = 1-2 lugë gjelle të thata)
  • 1-2 racione fruta (1 racion = 1-2 lugë gjelle)
  • 1-2 racione perime (1 racion = 1-2 lugë gjelle)

Shënim: Nëse nuk i keni filluar ushqimet e ngurta deri në 6 muaj, do të arrini deri në numrin e racioneve të mësipërme. Mos u shqetësoni për të ushqyer kaq shumë menjëherë! Shumica e foshnjave të kësaj moshe duhet të hanë ushqime të ngurta vetëm 1-2 herë në ditë.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Oraret 6 mujore të të ushqyerit dhe të gjumit

Natyrisht, të gjitha foshnjat ndryshojnë, por këtu janë disa shembuj që mund t’i përdorni për fëmijën tuaj. Oraret e rrepta janë të vështira në këtë moshë, sepse shumë foshnje thjesht nuk mund të qëndrojnë zgjuar më shumë se 2 orë për të shkuar në orarin tjetër të planifikuar të gjumit. Pra, në këtë moshë, është e mundur që dremitjet të jenë ende të shkurtra, por të shpeshta (deri në 3-4 dremitje në ditë).

Kjo quhet një qasje “e lëkundur” kur foshnjat ushqehen me qumësht të plotë dhe më pas kanë pak ushqime të ngurta në mes. Foshnjat janë pak të uritur, por jo shumë, gjë që i ndihmon ata të jenë të interesuar dhe të tolerojnë të provojnë ushqime të reja.

Orari i ushqyerjes dhe gjumit– Ideal për foshnjat që ushqehen me gji:

6:30 – Zgjimi

6:45/7:00 – Qumësht gjiri ose formulë

7:45 – Të ngurta

08:30 – Gjumi (2 orë gjumë, të paktën 1 orë)

Ora 10:00 – Qumësht gjiri ose formula

Ora 12:00 – Gjumi (2 deri në 2 1/2 orë gjumë, të paktën 1 orë)

13:00 – Qumështi i gjirit ose formula (kur fëmija zgjohet nga gjumi)

3:30 pasdite – Gjumi (2 deri në 2 1/2 orë gjumë, ~ 30-45 minuta në këtë moshë)

16:00 – Qumësht gjiri ose formula

17:00 – Të ngurta (pa ushqime të reja)

18:00 – Filloni rutinën e gjumit

18:15 – Qumësht gjiri ose formula

Ora 18:30 – Koha e gjumit (2 deri në 2 1/2 orë gjumë)

+Plus ndoshta 1-2 ushqyerje gjatë natës, duke përfshirë një ushqim në ëndrra

Nëse foshnja juaj nuk e ka problem një qasje më “të konsoliduar” për të ngrënë, këtu është një lloj tjetër orari:

7:00 – Zgjimi dhe qumështi i gjirit ose formula

7:30 – Të ngurta

9:00 – Gjumi

10:00 – Qumësht gjiri ose formulë

12:00 – Gjumi

13:00 – Qumësht gjiri ose formulë

15:30 – Gjumë

16:00 – Qumësht gjiri ose formulë

16:30 – Të ngurta

18:30 – Filloni rutinën e gjumit

18:45 – Qumësht gjiri ose formulë

19:00 – Koha e gjumit

+Plus ndoshta 1-2 ushqyerje gjatë natës.

Nëse foshnja juaj nuk e ka problem një qasje më “të konsoliduar” tëushqyerjes, më poshtë kemi një tjetër shembull për oraret që mund të ndiqni:

7:00 – Zgjimi dhe qumështi i gjirit ose formula

7:30 – Të ngurta

9:00 – Gjumë

10:00 – Qumësht gjiri ose formulë

12:00 – Gjumë

13:00 – Qumësht gjiri ose formulë

15:30 – Gjumë

16:00 – Qumësht gjiri ose formulë

16:30 – Të ngurta

18:30 – Filloni rutinën e gjumit

18:45 – Qumësht gjiri ose formulë

19:00 – Koha e gjumit

+Plus 1-2 ushqyerje gjatë natës.

Lexo edhe: Oraret e gjumit të foshnjës 7 muajshe: për foshnjat që ushqehen me gji dhe formulë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X