Oraret e gjumit dhe ushqyerjes të bebit dy muajsh

0 0

Ky artikull përshkruan orarin mesatar të gjumit për foshnjat 2-muajshe, duke përfshirë ata që ushqehen me gji dhe ata që ushqehen me formulë.

Gjumi dhe zhvillimi i foshnjës 2 muajshe

Në muajin e dytë, fëmija juaj po kalon fazën e të porsalindurit, por ende konsiderohet i porsalindur. Fëmija juaj ka të ngjarë të qëndrojë zgjuar më gjatë gjatë ditës. Ata gjithashtu mund të kenë filluar t’ju buzëqeshin më shumë dhe të tregojnë njëfarë personaliteti. Është një kohë kaq e mrekullueshme zhvillimi! Nga mosha 2 muajshe, gjumi i foshnjës suaj ka të ngjarë të jetë ende pak i çrregullt pasi gjumi sapo fillon të organizohet. Fëmija juaj mund të flejë më gjatë natën brenda javëve të ardhshme dhe të jetë më shumë zgjuar gjatë ditës. Mund të duhet pak kohë për të arritur atje, kështu që nëse fëmija juaj 2 muajsh është ende shumë i përgjumur, kjo është normale! Shumica e fëmijëve 2 muajsh flenë 9-12 orë gjatë natës dhe 4-6 orë gjatë ditës të ndara në disa dremitje. Shumë fëmijë 2 muajsh zgjohen ende disa herë në natë për të pirë ose çdo 3 orë. Orari i gjumit nuk është gjithmonë shumë herët në këtë moshë, duke qenë se foshnjat ende nuk flenë 11-12 orë, siç do të bëjnë në moshën 4 muajshe. Ndërsa fëmija juaj rritet dhe zhvillohet, ai ose ajo do të konsolidojë gjumin dhe do të kalojë në vetëm 3 dremitje deri në moshën 5-6 muajshe.

Për sa dremitje ka nevojë një fëmijë 2 muajsh?

Shumica e foshnjave 2 muajshe bëjnë 4-5 dremitje çdo ditë që gjithsej janë 4 deri në 6 orë. Kjo është kryesisht për shkak se foshnjat e kësaj moshe qëndrojnë zgjuar vetëm 1 deri në 1 orë e gjysmë rresht.

Ushqyerja e foshnjës 2 muajshe

Fëmija juaj ka të ngjarë të fillojë gjithashtu të konsolidojë të ushqyerit duke filluar nga mosha 2 muajshe, veçanërisht nëse ushqehet me formulë. Kapaciteti i stomakut të foshnjës suaj po rritet, kështu që fëmija juaj 2 muajsh do të fillojë të jetë në gjendje të ketë periudha më të gjata ndërmjet ushqyerjeve. Sidoqoftë, mbani mend se nëse jeni duke ushqyer me gji, do të dëshironi të vazhdoni të ushqeni me gji të paktën çdo disa orë gjatë ditës dhe foshnja juaj do të vazhdojë të ketë nevojë për ushqyerje natën në këtë moshë, gjë që gjithashtu ruan furnizimin tuaj me qumësht.

Oraret e bebit dy muajsh që ushqehet me gji

7:00 — Zgjimi
7:00 — Ushqyerja
8:30 — Dremitje
9:00 — Zgjimi dhe ushqyerja
11:00 — Ushqyerja dhe dremitja
1:00 — Zgjimi dhe ushqyerja
2:00 — Dremitje
2:30 — Zgjimi dhe ushqyerja
4:30 — Ushqyerja dhe dremitja
6:30 — Ushqyerja
7:00 — Dremitje e shkurtër
8:30 — Dremitje e shkurtër
10:00 — Ushqyerja dhe vënia në gjumë
+ 3 ushqyerje gjatë natës

Oraret e bebit dy muajsh që ushqehet me qumësht formulë

7:00 — Zgjimi dhe ushqyerja
8:30 — Dremitje
10:00 — Zgjimi dhe ushqyerja
11:30 — Dremitje
1:00 — Zgjimi dhe ushqyerja
2:30 — Dremitje
3:30 — Zgjimi
4:00 — Ushqyerja
4:30 — Dremitje e shkurtër
5:00 — Zgjimi
6:00 — Ushqyerja
6:30 — Dremitje e shkurtër
8:30 — Dremitje e shkurtër

10:00 — Ushqyerja dhe vënia në gjumë
+ 2-3 ushqyerje gjatë natës

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Lexo edhe: Oraret e gjumit dhe ushqyerjes së fëmijës 3 muajsh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X