Oraret e gjumit dhe ushqyerjes së fëmijës 3 muajsh

0 0

Foshnjat 3 muajshe kanë nevojë për 11-12 orë gjumë gjatë natës dhe 3 deri në 4 orë gjumë gjatë ditës. Prandaj, foshnjat 3 muajshe flenë gjithsej 14 deri në 16 orë gjumë në ditë, mesatarisht.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Gjumi dhe zhvillimi i foshnjës 3 muajsh

Në moshën 3 muajshe, foshnja juaj ka kaluar fazën e të porsalindurit – një moment historik! Fëmija juaj ka qenë duke u rritur dhe zhvilluar shumë në 12 javët e fundit, kështu që ai, pa dyshim, duket dhe sillet krejt ndryshe tani sesa kur e sollët për herë të parë në shtëpi nga spitali. Gjumi i foshnjës tuaj në moshën 3 muajshe mund të ketë filluar të rregullohet disi. Për shembull, mund të vëreni se fëmija juaj po fillon të flejë më gjatë natën dhe ka më shumë kohë zgjimi gjatë ditës. Kjo është një shenjë e shkëlqyeshme, megjithëse nëse kjo nuk po ndodh, mos u shqetësoni. Disa foshnje janë ende duke u zgjuar mjaft në këtë moshë dhe nuk mund të qëndrojnë zgjuar shumë gjatë mes gjumit.

Koha e gjumit dhe gjumi total

Shumica e fëmijëve 3 muajsh kanë nevojë për 11-12 orë gjatë natës dhe 3-4 orë gjumë gjatë ditës. Orari tipik i gjumit në këtë moshë është rreth orës 18:00-20:00. Për rrjedhojë, ora 19:00 është një orar standard i gjumit për foshnjat e kësaj moshe. Sidoqoftë, do të dëshironi të filloni rutinën tuaj të gjumit afërsisht 20-30 minuta para se të prisni që fëmija juaj të flejë. Një foshnjë bie në gjumë më lehtë kur nuk është tepër i lodhur, kështu që mbajeni mend këtë.

Shembull i orareve të gjumit për fëmijët 3 muajsh

Në moshën 3 muajshe, mbani mend se një foshnjë zakonisht mund të qëndrojë zgjuar vetëm 1-2 orë përpara se të ketë nevojë të flejë përsëri. Më e rëndësishmja, foshnjat e lodhura kanë tendencë të zgjohen më shpesh gjatë natës dhe të bëjnë dremitje  të shkurtra.

Oraret e gjumit të fëmijës 3 muajsh që ushqehet me gji

Koha Aktiviteti
7:00 Zgjimi dhe ushqyerja
8:30 Ushqyerje dhe dremitje
11:30 Ushqyerje dhe dremitje
2:30 Ushqyerje dhe dremitje
5:30 Ushqyerje dhe dremitje e shkurtër
6:30 Ushqyerje (jo e detyrueshme)
7:30 Filloni rutinën e vënies në gjumë
8:00 Ushqyerja dhe vënia në gjumë
11:00 Ushqyerje e plotë

+ 1-3 ushqyerje gjatë natës 

JU LUTEM KUJDES: Foshnjat që ushqehen me gji shpesh duhet të pijnë më shpesh sesa foshnjat që ushqehen me formulë, kështu që ushqyerjet janë vendosur në përputhje me rrethanat për të maksimizuar kohëzgjatjen e gjumit.

Oraret e gjumit të fëmijës 3 muajsh që ushqehet me qumësht formulë

Orari Aktiviteti
7:00 Zgjimi dhe ushqyerja
8:30 Dremitje
10:00 Ushqyerja
12:00 Dremitje
1:00 Ushqyerja
3:00 Dremitje
4:00 Ushqyerja
5:30 Dremitje e shkurtër
7:00 Ushqyerje e vogël
7:30 Filloni rutinën e gjumit
8:00 Ushqyerja dhe vënia në gjumë
11:00 Ushqyerje e plotë

+ 1 ose dy ushqyerje gjatë natës

Shënim: Ky orar ndjek rutinën e ushqyerjes-lojës-gjumit, megjithatë, ndonjëherë është e vështirë të bëhet në këtë moshë kur koha midis dremitjeve nuk është mjaft e gjatë dhe fëmija juaj zgjohet shumë herët nga gjumi i tij për shkak të ushqyerjes.

Ushqyerja gjatë natës në moshën 3 muajshe

Shumë fëmijë 3 muajsh ushqehen ende 1-2 herë gjatë natës dhe mund të bëjnë një gjumë prej 4-5 orësh pa u zgjuar për t’u ushqyer. Megjithatë, foshnjat që ushqehen me gji mund të vazhdojnë të ushqehen me gji çdo 3 orë gjatë natës në këtë moshë, por kjo ka të ngjarë të ndryshojë shumë shpejt. Nga ana tjetër, ka disa foshnje që ushqehen me formulë, që pijnë vetëm një herë në natë. Të gjitha foshnjat janë të ndryshme, por 1-2 ushqyerje gjatë natës është mesatarja rreth kësaj moshe.

Për sa dremitje ka nevojë një fëmijë 3 muajsh?

Shumica e foshnjave 3-muajshe bëjnë 4 dremitje çdo ditë, në total 3-4 orë. Kjo është kryesisht për shkak se foshnjat e kësaj moshe nuk mund të qëndrojnë zgjuar më shumë se 1-2 orë rresht pa u lodhur tepër. Kushtojini vëmendje shenjave të tyre të përgjumjes dhe filloni t’i qetësoni për të fjetur sapo të filloni t’i shihni. Për shembull, shenjat e gjumit përfshijnë gogësimat, shikimin në hapësirë ​​dhe më pak aktivitet. Nëse fëmija juaj është i shqetësuar ose duke qarë, ai tashmë është tepër i lodhur!

Për shumë fëmijë 3 muajsh, disa dremitje janë vetëm 30 minuta. I gjithë ky është zhvillim normal në këtë moshë pasi është shumë e pazakontë që foshnjat të bëjnë katër dremitje 1-orëshe.

Mbani mend se shumica e foshnjave, në këtë moshë, nuk mund të jenë në një orar të rreptë.

Kur gjumi përkeqësohet në moshën 3 muajshe

Nëse foshnja juaj kohët e fundit ka filluar të flejë më keq, mbani mend se një nga sfidat më të mëdha të gjumit me të cilat përballen familjet rreth moshës 3 deri në 4 muajsh është regresi i gjumit 4-mujor. Gjatë këtij regresi të gjumit, gjumi i foshnjës tuaj ka ndryshuar përgjithmonë dhe fëmija juaj duhet të mësojë të kalojë ciklet e gjumit. Sigurisht, ky është një lajm i mrekullueshëm që fëmija juaj po zhvillohet siç duhet, dhe ndoshta edhe pak më herët se sa pritej, por nuk është gjithmonë i mirë për zakonet e gjumit të foshnjës tuaj!

Ushqyerja e foshnjës 3 muajshe

Fëmija juaj ka të ngjarë të fillojë gjithashtu të konsolidojë të ushqyerit në moshën 3 muajshe. Kapaciteti i stomakut të foshnjës suaj është dukshëm më i madh tani se sa ishte në ditët dhe javët e para pas lindjes, kështu që fëmija juaj 3 muajsh ka të ngjarë të jetë në gjendje të ketë periudha më të gjata midis ushqyerjeve. Prandaj, mund të zbuloni gjithashtu se foshnja juaj ushqehet më shpesh gjatë ditës dhe ka filluar t’i lërë ushqimet e natës (megjithëse përsëri, nëse nuk është kështu për ju – mos u shqetësoni. Kjo është gjithashtu normale!). Sidoqoftë, mbani mend se nëse ushqeni fëmijën me gji, do të dëshironi të vazhdoni të ushqeni të paktën çdo disa orë gjatë ditës dhe foshnja juaj ka shumë të ngjarë të vazhdojë të ketë nevojë për ushqyerje natën edhe në këtë moshë. Nëse fëmija juaj ende zgjohet shpesh në moshën 3 muajshe, mund të filloni të ndiheni sikur duhet të shtoni ushqim të ngurtë, në mënyrë që ta ndihmoni fëmijën tuaj të flejë. Megjithatë, mbani mend se fillimi i ushqimeve të ngurta zakonisht nuk përmirëson gjumin dhe 3 muajsh konsiderohet ende shumë i vogël për të filluar ushqimin e ngurtë. Rrjedhimisht, është më mirë t’i përmbaheni ekskluzivisht qumështit të gjirit ose formulave, përveç nëse mjeku juaj ju thotë se duhet të veproni ndryshe.

Lexo edhe: Oraret e gjumit për bebin 4 muajsh që ushqehet me qumësht gjiri dhe formulë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X